Biyoloji

İnsanların Çay Veya Kahveyi Tercih Etmesi Genlerine Bağlı Olabilir

Çay ve kahve keyif veren tatlarına katkıda bulunan acı bileşenler içeriyor. İki içecekte de acı bir tadı olan kafein bulunuyor ancak kahvede buna ek olarak kinin adı verilen bir diğer acı molekül de var.

Daha önceden yapılan araştırmalarda, insanların kafein, kinin ve propiltiourasil isimli yapay maddedeki gibi acı tatları, sahip oldukları tat reseptörleri genlerinin türlerine göre farklı algıladıkları bulgusuna ulaşılmıştı.

Bu farklılığın insanların çay veya kahveyi tercih etmesinde etkili olup olmadığını bulmak isteyen Queensland Üniversitesi’nden Daniel Hwang ve meslektaşları, Birleşik Krallık’ta yaşayan 37 ve 73 yaşları arasındaki 430.000’i aşkın erkek ve kadın üzerinde, çay ve kahve tüketimi ile tat reseptörü genleri arasındaki ilişkiyi incelediler.

Sonuçta, kafeinin tadını daha kuvvetli algılamalarını sağlayan gen varyantlarına sahip katılımcıların, kahveyi sıradan insanlardan yüzde 20 oranında daha yoğun tüketmelerinin daha muhtemel olduğu ve bu insanların günde 4 fincandan fazla kahve içtiği bulundu.

Daha Fazla Çalışmanın Yapılmasına Gereksinim Var

Aynı zamanda, bu insanların çay içmelerinin de daha düşük bir olasılık olduğu sonucuna ulaşıldı. Bunun sebebinin kafeini algılamakta daha iyi olan insanların onun uyarıcı etkilerine bağımlı hale gelmeye daha meyilli olması olabileceğini ve kahvenin çaydan daha çok kafein içerdiğini söyleyen araştırmacılar, yine de bu konuda daha fazla çalışmanın yapılmasına gereksinim olduğunu belirtiyorlar.

Diğer yandan, çalışmada onları kinin ve propiltiourasil maddesinin tatlarına daha duyarlı hale getiren gen varyantlarına sahip insanların, çayı sıradan insanlardan yüzde 4 ila 9 oranında daha yoğun bir şekilde tüketmelerinin daha muhtemel olduğu sonucuna da ulaşıldı. Bu insanların günde 5 fincandan fazla çay içtikleri ve onların kahve içmelerinin de daha düşük bir olasılık olduğu görüldü.

Hwang bu durumun nedeninin net olarak bilinmediğini söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor, “Sebep, ikisi de kafeinden daha acı bir tada sahip olan kinin ve propiltiourasili daha kuvvetli algılayan insanların genel olarak acı tatlara karşı daha duyarlı olması olabilir. Ve bunun bir sonucu olarak, bu insanlar kahvenin yoğun acılığını fazla buluyor ve çayın daha yumuşak olan acılığını tercih ediyor olabilirler.”

Orijinal makale: New Scientist

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz