Astronomi

Voyager 2 Yıldızlararası Uzaydan İlk Detaylı Verilerini Yolladı

Voyager 2 yıldızlararası uzaydan ilk verilerini gönderdi. Güneş sistemimizin dışındaki gezegenleri incelemek için 1977’de fırlatılan uzay aracı, 1989’da
Neptün’ü geçti ve 2018 yılında Güneş sistemimizin dışına çıktığı açıklandı. Uzay aracı, şimdi burada yaptığı ilk ölçümlerden bazılarını Dünya’ya yolladı. Güneş sisteminin resmi sınırına “heliopause” adı veriliyor. Voyager 2, 2012’de Güneş sisteminin dışına çıkan Voyager 1’den sonra heliopause’u geçen sadece ikinci uzay aracı oldu.

Voyager 2’nin heliopause’u geçişinin verilerini analiz eden araştırmacılar, aracın heliopause ve çevre bölgesi üzerindeki ölçümleriyle Voyager 1’inkiler arasında birkaç farklılık olduğunu tespit etti. Bunlardan biri de, Voyager 2’nin yolu üzerindeki heliopause’un daha ince olması nedeniyle geçişinin de daha pürüzsüz ve kolay olması.

İki Uzay Aracı Da Daha Fazla Veri Gönderebilir

Voyager 1’de bulunan ve çevre plazmayı ölçümleyen bir alet, uzay aracı heliopause’u geçtiği sırada bozulmuş olduğu için, Voyager 2 onun
inceleyemediği bazı şeyleri inceleyebildi. Bunlar arasında, plazmanın birikip çok yoğunlaşıyor gibi göründüğü bir yer olan heliopause’un içindeki bir katman ve iki bölgeden gelen plazmanın birbirine karıştığı heliopause ve yıldızlararası uzay arasındaki bir katman da vardı.

Voyager görevlerinden elde edilen bilgilere rağmen, heliopause gizemini korumaya devam ediyor. Onun şeklini ya da yapısını tam olarak bilmiyoruz ve bunun nedeni kısmen de olsa iki uzay aracının da Güneş sisteminden yaklaşık olarak aynı yöne doğru yolculuk ederek ayrılmış olması.

Bu iki görevden sağlanan bilgiler henüz yeterli durumda olmasa da, uzay araçları hala Dünya’ya daha fazla veri gönderebilir. İki araç da hala faaliyet halinde ve yıldızlararası uzayda ölçümler yapıyor. Ancak muhtemelen, ortalama olarak gelecek beş yıl içinde güçlerini kaybedecekler ve şu an için yıldızlararası uzaya gerçekleştirilmesi planlanan başka herhangi bir görev bulunmuyor.

Orijinal makale: New Scientist

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz