Astronomi

Uzayın Düşük Yer Çekimli Ortamı Astronotların Kan Akışlarının Ters Yönde Olmasına Neden Olabiliyor

Mikro yer çekimli bir ortamda bulunmanın vücut üzerinde tuhaf etkileri olabiliyor ve şimdi de bunun insanların kan akışlarının ters yönde olmasına neden olabildiği ortaya çıktı.

Kan dolaşımındaki bu değişimler, iki astronotta ölümcül olabilecek küçük kan pıhtılarının gelişmesine yol açtı. Ancak neyse ki, biri kadın diğeri erkek olan bu iki astronot bu durumdan zarar görmedi.

Kandaki bu değişimler sol internal jugular ven adı verilen bir damarda meydana geldi. Bu damar, normalde insanlar yatar konumdayken kanın kafadan dışarı taşınmasını sağlayan iki damardan biri. Dik durulduğu zamanlardaysa, bu iki damar kafadan çok fazla kanın çıkmasını engellemek için büyük ölçüde kapanıyor ve kan dolaşımı farklı damarlar yoluyla değişik bir rota izliyor. Mikro yer çekimli bir ortamın insanların kan akışlarında değişimlere neden olduğu biliniyor. Bu sebeple, Texas merkezli bir mühendislik, tedarik ve inşaat şirketi olan KBR’da görevli Karina Marshall-Goebel ve meslektaşları mikro yer çekiminin bu damarı da etkileyip etkilemediğini merak ettiler.

Dokuz Erkek Ve İki Kadın Astronot İncelendi

Araştırmacılar dokuz erkek ve iki kadında, Uluslararası Uzay İstasyonundaki görevleri öncesinde ve sonrasında; ayrıca uçuşun 50 ve 150’nci günlerinde bu kan damarının ölçümlerini yaptılar ve ultrasonunu çektiler.

Sonuçta, iki astronotun kan akışının ters yönde olduğu görüldü. Diğer beş astronottaysa bu damardaki kanın oldukça durgun halde olduğu ve bu kişilerden birinde damarı bloke eden bir pıhtı bulunduğu ortaya çıktı.

Marshall-Goebel bunun kesinlikle endişe verici bir durum olduğunu söylüyor çünkü kan pıhtıları akciğerlere taşınmaları halinde ölümcül olabiliyor.

Araştırmacılar bu nedenle, damarında kan pıhtısı olduğu belirlenen kişinin pıhtıyı parçalamak için kan inceltici ilaçlar kullanmaya başladığını belirtiyor. Bu şaşırtıcı bulgu nedeniyle, araştırmacılar bir uzmanlar panelinden önceki tüm taramaları gözden geçirmesini istedi ve sonuçta çoktan Dünya’ya geri dönmüş olan bir diğer astronotta da küçük bir pıhtı olduğu belirlendi.

Çalışma sonucunda damarında kan pıhtısı olduğu görülen iki astronottan biri erkek diğeriyse kadındı. Ancak araştırmacılar onların mahremiyetlerini korumak amacıyla bu kişiler hakkında daha fazla detay vermiyor.

Orijinal makale: New Scientist

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz