Astronomi Teknoloji

NASA Astronotlar İçin Yeni Uzay Kıyafetleri Geliştiriyor

NASA Artemis programı için yeni uzay kıyafetleri geliştiriyor. Bu yeni kıyafetler astronotlara daha rahat hareket etme imkanı tanıyacak, daha güvenli olacak ve her yönüyle kadınlara da uyacak şekilde tasarlanacak.

Günümüzde kullanılan uzay kıyafetlerinin kökleri Apollo görevlerine kadar uzanıyor. NASA astronotlarının şu anda uzay yürüyüşleri sırasında giydiği uzay kıyafetleri 40 yıllık ve bunlar asla kadın astronotlara uyacak şekilde tasarlanmadı. Şimdi, Artemis programıyla Ay’a ilk kez bir kadın göndermeyi planlayan NASA, bu ve bunun gibi birçok nedenden dolayı bu kıyafetlerin tasarımlarını güncelliyor.

Konu uzay kıyafetleri olduğunda, astronotların güvenliği en yüksek önceliğe sahip. Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU) adı verilen bu yeni
tasarımların da, önceki kıyafet versiyonlarının yaptığı gibi astronotları Ay yüzeyindeki ciddi ısı değişimlerinden koruması gerekiyor. Ay’daki sıcaklıklar eksi 157 ila 121 derece arasında değişiyor.

Kıyafetlerde aşina olduğumuz sırt çantası yeni xEMU’larda da varlığını sürdürecek. Bu çantalar kıyafetlerin güç kaynağını ve solunabilir hava içeriyor. Ayrıca, bunların karbondioksiti, kokuları ve nemi de gidermesi gerekiyor. Yeni kıyafetlerde bunların yedek sistemlerinin de olması ve herhangi bir sistemin bozulması durumunda kıyafetlerin astronotlar için daha güvenli bir ortam sağlaması planlanıyor. Bu sayede, astronotların daha uzun süreli görevler gerçekleştirebileceği de düşünülüyor.

Yeni Uzay Kıyafetleri Astronotlara Daha Rahat Hareket Etme İmkanı Tanıyacak

Ay yüzeyindeki astronotların eski videoları uzay kıyafetlerinin ne kadar rahatsızlık verici olduğunu; astronotların bazen görevlerini tamamlamakta
zorlandıklarını ve dengelerini kaybederek düştüklerini gözler önüne seriyor. Astronotların enerjisini fazlaca tüketen bu durumu göz önüne alan NASA, xEMU’ların astronotlara daha rahat hareket etme imkanı tanımasını sağlayacak. Bu yeni kıyafetler astronotların dizler ve omuzlar gibi kritik bölgelerde daha esnek olabilmesine olanak tanıyacak. Astronotlar daha rahat bir şekilde dizlerini bükebilecek, kalçalarını döndürebilecek ve hatta bir şeyleri havaya kaldırabilecek.

Başlıklar da yeniden tasarlanıyor. Eski başlıkların içindeki mikrofon astronotların hareketlerini her zaman iyi bir şekilde takip etmiyordu ancak yeni başlıkların içine yerleştirilmiş çoklu mikrofonlar olacak. Sesle aktive olan bu mikrofonlar iletişimi daha güvenilir ve rahat bir hale getirecek. Ayrıca, bu yeni başlıklar eski başlıklar kadar ısınmayacak ve terletmeyecek.

xEMU’lar aynı zamanda da modüler olacak ve farklı ortamlara uygun hale getirilebilecek. Artemis dikkatimizi Ay yüzeyine odaklasa da, astronotların Lunar Gateway’de de çalışmalarda bulunması ve muhtemelen orada uzay yürüyüşleri de gerçekleştirmesi gerekecek. Onlar ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonu’na ve büyük olasılıkla Mars’a da gidecekler. Bu yeni kıyafetler tüm bu ortamlara ve görevlere adapte edilebilecek.

Yeni xEMU’lar astronotların üzerine çok daha iyi bir şekilde uyacak. Astronotlar uzay yürüyüşleri esnasında gerçekleşmesi beklenen temel hareketleri yaparken ve vücut pozisyonlarını alırken, NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde bulunan Antropometri Ve Biyomekanik Tesisi’nde onların tüm vücutlarının 3 boyutlu taramaları yapılacak. Bu sayede her astronotun 3 boyutlu hareketli bir modeli çıkartılacak ve NASA her astronot için seçilen modüler xEMU parçalarını kullanacak.

Yeni kıyafetlerin ilk gerçek testi, 2024’te Ay’ın Güney Kutbuna gerçekleştirilecek olan Artemis görevi olacak. Ama bunun öncesinde, kıyafetler Dünya’da ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nda test edilecek.

Orijinal makale: Universe Today

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz