Sağlık

Deneysel Dang Humması Aşısı Umut Vaat Ediyor

Yapılan geniş çaplı klinik bir deneyin ön sonuçları, dang humması için geliştirilen deneysel bir aşının enfeksiyonları önlemede yüzde 80 oranında etkili olduğunu ortaya koydu.

Sivrisinekler tarafından bulaştırılan bir hastalık olan dang humması, her yıl yaklaşık 390 milyon insanı etkiliyor ve tedavi edilmediği takdirde yüzde 20’lik bir ölüm oranına sahip.

Dang hummasına karşı geliştirilen ilk aşı olan Dengvaxia, 2016 yılında Filipinler’de kullanılmaya başlandı ama aşının güvenliğiyle ilgili bazı kaygılar
ortaya çıkınca ertesi sene kullanıma son verildi. Yapılan deneyler, aşının dang enfeksiyonuna hiç yakalanmamış insanlarda ciddi hastalık riskini artırdığını gösterdi.

Bu yılın başlarında, ABD bu aşıya onay verdi ancak sadece testlerin daha önceden dang virüsüyle enfekte olduğunu gösterdiği insanlarda kullanılabileceğini söyledi.

Deney 20.000’i Aşkın Çocuk Üzerinde Yapıldı

Japon bir ilaç firması tarafından geliştirilen bu yeni aşı, zayıflatılmış bir canlı virüsü temel alıyor. Aşı Asya ve Latin Amerika’da bulunan 26 bölgede, yaşları 4 ve 16 arasında değişen 20.000’in üzerindeki çocuğu içeren bir deneyde plasebo ile karşılaştırıldı. Her çocuk üç ay arayla iki doz aşı oldu. Mevcut sonuçlar, ikinci dozun ardından gelen bir yıllık takip sürecine dayanıyor ama bu sürecin üç yıl daha uzatılması planlanıyor.

Elde edilen sonuçlara göre, Dengvaxia’nın aksine, yeni aşı hem daha önceden virüse maruz kalmış hem de kalmamış olan insanlarda gayet iyi bir şekilde işe yarıyor gibi görünüyor.

Dang hummasının dört tipi bulunuyor. Ve görünüşe göre, bu yeni aşı bir tipe karşı gayet iyi; diğerlerinden en az ikisine karşıysa kısmi bir koruma sağlıyor. Araştırmacılar aşının verdiği bu koruyucu nitelikteki sonuçların kalıcı olup olmayacağını anlamak için biraz daha beklenmesi gerektiğini ama elde edilen bulguların umut vaat ettiğini söylüyorlar.

Orijinal makale: New Scientist

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz