Biyoloji

Güvercinler Neden Başlarını Aşağı Yukarı Hareket Ettirir?

1978 yılında, Kanada’daki Queen’s Üniversitesi’nde bulunan bir laboratuvardaki bir grup araştırmacı, içindeki yürüme bandının üzerinde bir güvercinin yürüdüğü pleksiglas bir kutunun etrafında toplandı. Bu komik manzaranın amacı, çok eskiden beri varlığını sürdüren bir sorunun yanıtını bulmaya çalışmaktı: Güvercinler neden başlarını aşağı yukarı hareket ettirir?

Bu deney bize ilk kez bu soruyla ilgili çok önemli anlayışlar kazandırdı ve aslında güvercinlerin başlarını aşağı yukarı hareket ettirmediğini ortaya çıkardı. Hayvanların gerçekte yaptığı, başlarını ileri itmekti.

Araştırmacılar kamera görüntülerini ağır çekimde izlediklerinde, güvercinin baş hareketlerinin iki ana bölümü olduğunu buldular ve bunlara “itme” ve “tutma” safhaları adlarını verdiler.

Sussex Üniversitesi’nde bir biyolog olarak görev yapan Michael Land, “itme” safhasında başın vücuttan yaklaşık 5 santimetre kadar ileriye itildiğini ve bunu başın geriye çekilip sabit tutulduğu “tutma” safhasının izlediğini söylüyor. Yani bizim “başı aşağı yukarı hareket ettirme” olarak gördüğümüz şey, aslında başın yumuşakça ileri itilmesi ve ardından vücudun ona yetişmesi için beklenmesi. Bizim bunu aşağı yukarı bir hareket olarak algılamamızın nedeniyse, bu hareketlerin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesi.

Ve görünen o ki, güvercinlerin bu şekilde davranmalarının sebebi de tamamen hayvanların dünyayı görme biçimleriyle ilgili.

Başın “Tutulma” Safhası Hayvanların Görüşlerini Stabilize Etmelerine Yardımcı Oluyor

Yürüme bandı deneyini yapan araştırmacılar, güvercin bandın üzerinde yürürken etrafında gördüğü şeyler nispeten sabit kaldığında, hayvanın başının sallanmadığını buldular ve bu da çok önemli bir keşfe yol açtı: Başın “tutulduğu” safha, güvercinlerin etraflarındaki hareket halindeki dünyayı görüşlerini stabilize etmelerine yardımcı oluyordu.

Land, “Başın sabit tutulması görüntünün hareket nedeniyle bulanıklaşmaması anlamına geliyor ve kuşların etraflarında gördüklerini görsel olarak işlemesini sağlıyor. Bu taktik hayvanlar için yararlı çünkü bu onların potansiyel yiyecekleri ve belki de düşmanlarını görmelerine olanak tanıyor,” diyor.

Bu görsel taktik sadece güvercinlere özgü değil. İnsanlar da bu taktiğin farklı bir versiyonunu uyguluyor. Ama bizler başlarımız yerine, hareket halinde olduğumuz zamanlarda görüşümüzü iyileştirmeye yardımcı olmak için göz yuvarlarımızı hızlı bir şekilde hareket ettiriyoruz.

Bu baş hareketleri söz konusu olduğunda akla ilk gelen hayvanlar güvercinler olabilir ama yerde beslenen çoğu kuş türü de bunu yapıyor. Bu hayvanlar arasında tavuklar, balıkçıllar, leylekler ve turnalar da bulunuyor.

Orijinal makale: Live Science

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz