Astronomi

Curiosity’den Mars’ta Yeni Keşif

Curiosity uzay aracı Kızıl Gezegen’de çok eskiden kurumuş çamurdan oluşan bir bölge buldu. Bu bölgenin milyarlarca yıl önce bir vaha olmuş olabileceği düşünülüyor.

Curiosity sayesinde Mars’ın eski dönemlerine ve milyarlarca yıl önce ne gibi durumlardan geçtiğine dair daha iyi bir anlayış kazanıyoruz. Şimdi, Nature Geoscience’da yayınlanan yeni bir makale, Mars’ın şu anda olduğu kurak bir çöl haline dönüşmeden önce muhtemelen birbirini izleyen ıslak ve kurak dönemlerden geçtiğini söylüyor, ya da bunun en azından Gale Krateri için geçerli olduğunu.

Uzay aracı 2012 yılının Ağustos ayından bu yana Gale Kraterini inceliyor. Bu krater Mars’ın eski dönemlerindeki su durumunu anlamak açısından merak uyandıran bir yer çünkü burası bir zamanlar bir göl olmuş olabilir. Kraterde aynı zamanda akan suların oluşturduğu su kanallarının da kanıtları bulunuyor.

Madensel Tuzlar Tuzlu Su Göletlerinin Kanıtı Olabilir

Curiosity yaklaşık 150 km genişliğindeki Gale Kraterine ulaştığından beri, burada suyun var olması durumunda oluşan madensel tuzlar olduğunu buldu. Yayınlanan yeni makalenin yazarları, bu tuzların, Mars yavaşça bugün olduğu kurak gezegen haline dönüşürken, zaman içinde tekrar tekrar suyla dolup kuruyan, sığ tuzlu su göletlerinin kanıtı olduğu sonucuna varmış durumdalar.

Makalenin başyazarı William Rapin, gezegenin ikliminin ne zaman ve nasıl değişmeye başladığını anlamanın, Mars’ın ne zaman ve ne kadar süre boyunca yüzeyinde mikrobiyal hayatı destekleyebilecek bir durumda olduğunu anlamak açısından önemli olduğunu söylüyor.

Mars yüzeyinde suyun nasıl var olduğunu anlamak, orada yaşamış olabilecek herhangi bir mikrobiyal hayata dair bir anlayış kazanmanın da anahtarı. Curiosity Gale Kraterinin alt bölgelerinde yaptığı incelemelerde, zaman içinde bir gölün tabanına nazikçe yerleştirilmiş gibi duran, düzenli görünümlü sediment katmanları buldu. Ama şimdi, uzay aracı başka özellik bulgularına da ulaşıyor ve bunların arasında büyük kayalık yapılar da var. Bu yapılar, bolca rüzgar alan bir bölgede veya hızlı akan akarsularda oluşmuş gibi, daha kaotik, yüksek enerjili bir formasyonu işaret ediyor.

Curiosity şimdi gezegende bulunan Sharp Dağı’nın daha yukarılarındaki “sülfür içeren birim” bölgesine doğru yol alıyor. Araç burada bölgeyi inceleyerek birkaç yıl geçirecek ve kayalık yapıları araştıracak. Sülfür varlığı bölgenin bir zamanlar ıslak olduğunu ancak sonradan kuruduğunu işaret ediyor.

Orijinal makale: Universe Today

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz