Teknoloji

Yiyeceklerinizi Soğuk Tutmak İçin Buzdolabına İhtiyacınız Yok

İster inanın ister inanmayın ama yiyeceklerinizi soğuk tutmak için bir buzdolabına ihtiyacınız yok. Sadece iki toprak kap, kum ve suyu bir araya getirin ve işte elektriksiz, portatif buzdolabınız hazır.

Dünyanın bazı bölgelerinde, toprak kaplar kullanılarak yapılan bu soğutucuya “zeer” adı veriliyor ve bu sürdürülebilir ve ucuz tasarım hiç de yeni bir şey değil. Orta Doğu ve Afrika gibi sıcak ve kuru iklimlere sahip bölgelerde yaşayan insanlar, uzun zamandır yiyeceklerinin bozulmasını önlemek için benzer mekanizmaları kullanıyorlar.

Bunu nasıl yapabileceğinizi merak mı ediyorsunuz?

1. Sırla kaplı olmayan iki toprak kap (biri diğerinin içine sığacak boyutta
olsun), kum ve su alın.
2. Daha büyük olan kabın altını birkaç santimetreye ulaşana dek kumla
doldurun.
3. Küçük kabı büyüğün içine oturtun.
4. Kaplar arasındaki boşluğu kumla doldurun.
5. Kuma su dökün.
6. Kapların ağzını toprak bir kapak veya ıslak bir bezle kapatın.

Mekanizma Soğutma İçin Buharlaşma Etkisini Kullanıyor

İşte oldu. Artık yiyeceklerinizi bunun içinde saklayabilirsiniz. Ama her gün kuma su eklemeyi unutmayın çünkü bu mekanizma yiyecekleri soğuk tutmak için buharlaşma etkisini kullanıyor.

Bu soğutma sistemi, elektrik şebekesi bulunmayan yerler için kullanışlı olmakla birlikte, bir buzdolabına sahip olmayan ya da dar alanlarda yaşayan veya elektrik masrafından tasarruf etmek isteyen insanlar için de iyi bir seçenek. Ayrıca bunların çevre için de daha iyi bir tercih olduğunu söylemeden geçmeyelim, zira bu mekanizma herhangi bir tür yakıt kullanmıyor.

Elektriksiz çalışan bu soğutucuyu gölgelik bir yere koymayı da ihmal etmemekte fayda var çünkü güneş onun ısınmasına neden olacaktır. Aynı zamanda, onu rüzgar alan bir yerde de tutabilirsiniz çünkü rüzgar suyun daha hızlı buharlaşmasını sağlar ve dolayısıyla da gıdalar daha hızlı soğur.

Gıda güvenliğinin çok büyük bir problem olduğu Kuzeydoğu Afrika ülkelerinde ev yapımı soğutma sistemleri sayesinde gıdaların 10 kat daha uzun süre bozulmadan dayanması sağlanabiliyor.

Orijinal makale: Popular Science

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz