Biyoloji

Beynin Ne Hızda Yaşlanacağı 3 Yaşında Belli Oluyor Olabilir

Beyniniz tam olarak vücudunuzun geri kalanıyla aynı yaşta değil. Ama şimdi, 3 yaşındayken yapılan testlere dayanarak, bir insanın beyninin hayat boyunca ne hızda yaşlanacağını öngörmek mümkün olabilir.

Bir insanın biyolojik yaşı, sağlığı için kronolojik yaşından daha iyi bir gösterge olabiliyor. Ve bir kişinin beyninin, aynı yaştaki ortalama sağlıklı insanların beyinlerinden daha mı genç yoksa daha mı yaşlı göründüğünü belirlemek için, beyin yaşı beyin görüntülemeleri ve makine öğrenimi yoluyla ölçümlenebiliyor.

Duke Üniversitesi’nden Max Elliott ve meslektaşları da, beyin yaşının bir kişinin orta yaş dönemindeki sağlık durumu üzerinde herhangi bir şeyi açığa vurup vurmayacağını bulmak için, Yeni Zelanda’da 3 yaşından itibaren düzenli olarak medikal ve kognitif testlere tabi tutulmuş 869 yetişkinin beyinlerini değerlendirdi.

Tümü de 43 ila 46 yaşları arasında olan gönüllülerin MR ile beyin görüntülemesi yapıldığında, bu insanların beyin yaşlarının 23 ve 71 arasında değiştiği görüldü. Beyin yaşları daha ileri olan gönüllüler, kognisyon, hafıza ve IQ testlerinde de daha kötü performanslar sergiledi.

3 Yaşındayken Yapılan Kognitif Testlerde En Yüksek Puanları Tutturanlar En Genç Beyinlere Sahip

Araştırmacılar aynı zamanda, gönüllülerin vücutlarının biyolojik yaşını hesaplamak için kolesterol ve kan şekeri seviyesi gibi ölçümler de yaptılar ve
bunların beyin yaşıyla az miktarda bir ilişkisi olsa da, tam anlamıyla bağlantılı olmadığını buldular. Elliott, “Beyin yaşları çok ileri olan ama vücutları yavaş yaşlanıyor gibi görünen insanlar ve durumun bunun tam tersi yönde olduğu insanlar var,” diyor. Ancak, araştırmacılar 3 yaşındayken yapılan kognitif testlerde en yüksek puanları tutturan insanların, en genç görünen beyinlere sahip olduğu bulgusuna da ulaştılar.

Elliott, bu bulgunun hangi insanların hayatın erken dönemlerinde hızlı beyin yaşlanması riski altında olduğunu belirlemelerinin mümkün olabileceğini işaret ettiğini ve beyin yaşlanmasını hayatın erken dönemlerinde öngörmenin, bunama gibi hastalıkların tedavilerinin daha erken başlatılmasına da olanak tanıyabilmesini umduğunu söylüyor. Ve bu, bu tedavilerin işe yarama ihtimalinin artması anlamına geliyor.

Ekip aynı zamanda, diğer araştırmacılardan da çalışma gönüllülerinin yüzlerinin fotoğraflarına bakarak onların yaşlarını tahmin etmesini istedi. Aldıkları cevaplar ciddi anlamda çeşitlilik gösterdi; tahminler gerçek yaşların 20 yaş üzerinde ve 20 altında olabildi. Daha yaşlı görünen insanlar, beyin yaşları da daha ileri olan insanlardı. Ancak Elliott, bunun gerçek yaşından daha büyük görünen tüm insanların bunama hastalığına yakalanma yolunda olduğu anlamına gelmediğini belirtiyor.

Henüz beyin yaşlanmasını tedavi etmek için bir yönteme sahip değiliz. Ama sağlıklı beslenmenin ve egzersiz yapmanın beyin için olan faydaları biliniyor ve araştırmacılara göre, bunları uygulamaya koymak beyni genç tutmak için iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Orijinal makale: New Scientist

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz