Fizik

Gizemli Radyoaktif Materyal Salınımının Nedeni Ortaya Çıktı

Bu 2011 senesindeki Fukuşima felaketinden bu yana gerçekleşen en ciddi radyoaktif materyal salınımıydı ama insanlar çok fazla dikkate almadı. 2017 yılının Eylül ayında, hafif radyoaktif içeriğe sahip bir bulut Avrupa üzerinden geçti.

Şimdi, bu olayın nedenini bulmak için tüm Avrupa ve dünyanın başka bölgelerindeki 1300’den fazla ölçüm üzerinde analizler yapan bir çalışmanın
vardığı sonuca göre, bu bir reaktör kazasından değil, bir nükleer yeniden işleme tesisindeki bir kazadan dolayı meydana geldi. Radyoaktivitenin kaynaklandığı noktayı kesin olarak belirlemek zor olsa da, veriler salınım bölgesinin Uralların güneyi olduğunu işaret ediyor. Bu bölge Rus nükleer tesisi Majak’ın bulunduğu yer.

Avrupa halkı için herhangi bir hayati tehlike oluşturmayan olayı inceleyen ve Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayınlanan çalışma Avrupa genelinden 70’i aşkın uzmanın katılımıyla gerçekleşti. Araştırmacılar radyoaktif rutenyum-106 maddesinin ölçümünü yaptılar ve bunun sivil bir yeniden işleme tesisinden gerçekleşen en büyük radyoaktif madde salınımı olduğu bulgusuna ulaştılar.

2017 yılının sonbaharında, birçok Avrupa ülkesinde görülen rutenyum-106 bulutu üzerinde yapılan ölçümler, bir metreküp havadaki maksimum değerin 176 milibecquerel olduğunu gösterdi. Bu değerler Fukuşima felaketinden sonra Avrupa’da ölçülen toplam konsantrasyonun neredeyse 100 katına ulaşan değerlerdi.

Aynı Tesis Daha Önce De Tarihin İkinci En Büyük Nükleer Salınımına Sahne Olmuştu

Bu tür bir salınım hiç sıradan bir durum değildi ve araştırmacılara göre, rutenyum dışında başka bir radyoaktif maddeye rastlanmaması da kaynağın bir nükleer yeniden işleme tesisi olması gerektiğinin net bir işaretiydi.

Ancak ne kadar sıra dışı olursa olsun, salınımdaki radyoaktif materyal konsantrasyonu Avrupa’da insan sağlığına zararlı olan seviyelere ulaşmadı.
Bugüne kadar 2017 sonbaharında gerçekleşen bu salınım nedeniyle hiçbir devlet sorumluluğu üstlenmedi.

Rus nükleer yeniden işleme tesisi Majak, 1957 yılının Eylül ayında da tarihteki ikinci en büyük nükleer salınıma sahne olmuştu. Tesiste bulunan ve plütonyum üretiminden kaynaklanan sıvı atığı içeren tank patlamış ve bu durum bölgede çok büyük bir kontaminasyon oluşmasına neden olmuştu.

Araştırmacılar 2017’deki olayın 25 Eylül günü saat 18:00 ile 26 Eylül günü saat 12:00 arasında meydana geldiğini ve bunun çok kısa süreli bir salınım olduğunu düşündüklerini ve her ne kadar olaya dair resmi bir açıklama bulunmasa da, orada neler olduğu konusunda iyi bir fikre sahip olduklarını söylüyorlar.

Orijinal makale: Science Daily

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz