Sağlık

Uzun Süreli Sigara Kullanımı Kişiliğinizi Değiştirebilir

Sigara içmenin sağlık için zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama görünen o ki, sigara kişiliğiniz için de zararlı olabilir.

Journal of Research In Personality’de yayınlanan bir çalışmaya göre, sigara içen insanlar, içmeyenlere kıyasla kişiliklerinin bazı yönlerinde pek de harika sayılmayacak değişimler olduğunu daha fazla rapor ediyorlar. Dahası, sigarayı bırakmak da bu değişiklikleri eski haline döndürmeye yardımcı olmuyor.

Çalışma toplamda 15.500 kişiyle anketler yapmış olan ve dördü ABD biri de Japonya’da yürütülen beş farklı ve uzun süreli çalışmanın bir özetini ortaya koydu.

Yapılan çalışmaların her birinde, yaşları 20 ve 92 arasında değişen katılımcılar, sigara içme alışkanlıkları hakkında sorular içeren anketleri doldurdular. Sorular katılımcıların beş karakter özelliğini değerlendirmeyi amaçlayan soruları da içeriyordu: açıklık, dışa dönüklük, uyumluluk, vicdanlılık ve duygusal dengesizlik.

Ardından, dört ila 18 yıl sonra, aynı katılımcılar yeniden aynı anketi doldurdular. Araştırmacılar ilk anketten sonra sigarayı bırakan insanları işaretledi ve bu insanları “sigarayı bırakan grup” olarak adlandırdı.

Sigara İçenler Yıllar İçinde Duygusal Olarak Daha Dengesiz Hale Geliyor

Sonuçlar genel olarak sigara içen insanların yıllar içinde daha az dışa dönük, açık, uyumlu, vicdanlı hale gelmesinin ve duygusal olarak daha dengesiz olmasının daha olası olduğunu ortaya koydu.

Sigarayı bırakan gruba ne mi oldu? Onların nikotin alışkanlıklarından kurtulmasının kişiliklerine hiçbir şekilde faydalı bir etki sağlamadığı görüldü.
Hatta, bu insanların uyumluluk seviyelerinin de azalma eğiliminde olduğu belirlendi.

Bu durumun suçlularından biri, en azından kısmen de olsa sağlık sorunları olabilir. Örneğin, 2016 senesinde yapılan bir çalışmaya göre, sigarayı bırakan insanlar sıklıkla kilo alıyorlar ve bu da onları artan tip 2 diyabet geliştirme riskiyle karşı karşıya bırakabiliyor. Bu tip sağlık sorunları insanları olumsuz yönde etkileyebiliyor ve yavaş yavaş kişiliklerinin değişmesine neden olabiliyor.

Aradaki Bağlantının Nedenine Dair Potansiyel Cevaplar

Çalışmanın yazarları, sigara kullanımı ve kişilik değişimleri arasındaki bağlantının varlık nedenine dair birçok potansiyel cevap olabileceğini düşünüyorlar.

Araştırmacılara göre, bunlardan birisi sigara içen insanların depresyon ve zaman içinde bozulan fiziksel sağlık durumu gibi sorunları deneyimleme ihtimalinin daha muhtemel olması ve bunun da çalışmada gözlemlenen kişilik özelliklerine benzer sonuçlara yol açması olabilir. Bir diğer cevap da, sigara kullananların uykularının hiç iyi olmaması olabilir ve kaliteli uyku uyuyamamanın da aynı kişilik değişiklikleriyle ilişkili olduğu biliniyor. Araştırmacılar ayrıca, genlerin de bu konuda rol oynuyor olmasının mümkün olduğunu düşünüyor. Zira 2016 senesinde gerçekleştirilen bir başka çalışma, duygusal dengesizlik ve sigara kullanımı arasında genetik bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştu.

Buradaki anahtar kelime “olabilir” kelimesi. Çalışma her ne kadar ciddi sayıda insanı incelemiş olsa da, bu yine de sadece gözlemsel bir çalışmaydı. Bilim insanlarının sigara içmenin bu kişilik değişimlerine gerçek anlamda sebep olduğunu ortaya çıkarmak için gerçek bir deney yapmaları gerekiyor. Ve bunun için de, bazı insanların sigaraya başlamasını sağlamak gerekiyor; ki bu da sigaranın sağlığa ne kadar zararlı olduğu göz önüne alındığında hiç de etik bir yaklaşım değil.

Araştırmacılar aradaki ilişkiyi tam olarak çözünceye kadar, siz iyisi mi sigaradan uzak durun.

Orijinal makale: Discover Magazine

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz