Teknoloji

Vazgeçilmez Uygulama: Google Earth

Google Earth Dünya’nın kapsamlı ve interaktif bir haritasını oluşturmak için kompozit görüntüleri kullanan eşsiz bir jeolojik haritalama ve etiketleme
programı. Bu uygulama bir milyardan fazla uydu ve hava görüntüsünü bir araya getirerek, insanların ve grupların iklim değişikliğini takip etmelerine, bilinmeyen coğrafi ve ekolojik özellikleri keşfetmelerine ve tarihimizi kayıt altına almaya imkan tanıyan çok amaçlı bir araç sağlıyor.

Uygulama hükümetler, özel kuruluşlar ve bireyler için sayısız yönden faydalı bir kaynak olmayı sürdürüyor. Google çok büyük miktarlarda veri toplayarak ve bunları düzenleyip sergileyerek çevrecilerin bitki örtüsü ve hayvan toplulukları kalıplarındaki değişimleri global ölçekte gözlemlemesine, hükümetlerin Dünya çapındaki şehirlerin büyümesini gözlem altına almasına ve bireylerin kişisel hikayelerini anlatmasına olanak tanıyor.

Google Earth’ün kullandığı görüntüler ve veriler NASA, National Geographic ve diğer kuruluşlarla yapılan ortaklıklar sayesinde elde edildi. Google Earth’ün ürün müdürü Gopal Shah’a göre, uygulamanın geliştirme ekibi dört-beş kullanıcı deneyimi tasarımcısı ve ağırlıklı olarak uygulamanın veri yollama becerisini geliştirmeye odaklanan yaklaşık 30 mühendisten oluşuyor.

Dünya’nın Her Kısmının En Net Görüntüsü Yaratılıyor

Uygulama uydular ve hava fotoğrafçılığı yoluyla elde edilen milyarlarca görüntüyü bir araya getiriyor ve Dünya’nın her kısmının en net görüntüsünü yaratmak için her resimdeki en yüksek kalitedeki pikseller kullanılıyor.

Shah, “Google Earth’ü ilk açtığınızda gördüğünüz görüntü NASA uydu fotoğraflarından alınan trilyonlarca pikselden oluşuyor. Bu resim size
gezegendeki her bölgenin ilkbahar mevsimindeki halini gösteriyor. Biz buna ‘Güzel Dünya’ adını veriyoruz,” diyor.

Şu anda Google Earth ekibinin en büyük odak alanlarından biri eğitimsel araçlar. Uygulamaya getirilen yeni Voyager özelliği, uygulamada coğrafi olarak etiketlenmiş açıklamaların, hikayelerin ve videoların görünmesine olanak tanıyor ve insanların hikayelerine coğrafi ve kültürel bir içerik sağlıyor.

Susam Sokağı Karakterleri Çocuklara Rehberlik Ediyor

Google insanların Dünya’ya dair daha iyi bir görüş açısı kazanmasına yardımcı olmak için interaktif oyunlar, turlar ve hikayeler geliştirmek adına “Susam Sokağı”, “Carmen Sandiego” ve National Geographic’le de ortaklıklar kurdu. Shah, “Dünya’nın her bölgesinin kendine özgü bir ‘Susam Sokağı’ karakteri var. Şimdi, çocuklar Dünya’nın farklı bölgelerinde, oranın özel Susam Sokağı karakterinin rehberliğinde kültürel turlara çıkabiliyor,” açıklamasında bulunuyor.

Buna ek olarak, insanlar kendi hikayelerini anlatmak için Voyager özelliğini kullanıyorlar. Kendi hayat olaylarının gerçekleştiği bölgelere notlar ekleyerek, insanlar kendi kişisel hikayelerini hem başka insanlarla paylaşmak hem de gelecek kuşaklar için saklamak adına kayıt altına alabiliyorlar.

Orijinal makale: LiveScience

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz