Sağlık

Kullandığınız Bakım Ürünleri Cildinize Zarar Veriyor

Piyasadaki birçok cilt bakım ürünü cilt bariyerini bozan ve asit mantoya zarar veren içeriklere sahip ve cilt hassasiyetinden şikayet eden çoğu insanın da cildi aslında hassas değil; sadece cilt bariyerleri gerçekten çok zayıflamış durumda.

Estetisyenler ve dermatologlar şu sıralarda en çok hasar görmüş cilt bariyeri sorunuyla karşılaşıyorlar. Cilt bariyerinin fonksiyonundaki bu bozulma deride enflamasyon ve pullanma gibi belirtilere neden olabiliyor ve sonuçta cildin savunma mekanizması bozulduğu için cilt hassasiyetinin yanı sıra gül hastalığı, egzama, sedef hastalığı ve akne gibi sorunlardan da kısmen bu durum sorumlu olabiliyor. Tüm bunların suçlusu da kremleri, serumları ve bir kavanoz veya tüp içinde satılan diğer umutları fazlaca kullanmak.

Asit Manto Nedir?

Asit manto cildi kaplayan ve doğal yağlar, amino asitler ve terden oluşan koruyucu tabakadır. Ve alkali değere sahip temizleyiciler kullanıldığında veya ölü hücrelerden arınmak için çok fazla işlem yapıldığında asit manto zarar görüyor ve enflamasyon, alerjiler ve akne gibi cilt bariyeri sorunları başlıyor.

Asit manto pH konusuyla yakından ilişkili. Yani, alkali su şu anda sağlık konusunda çok moda olsa da, alkali ürünlerin kesinlikle yüz için kullanılmaması gerekiyor. Dermatolog Whitney Bowe, cildi alkali değere sahip herhangi bir şeyle temizlemenin cildin kendini onarmasına engel olduğunu ve elastikiyet kaybına yol açtığını söylüyor. Yüksek pH değeri birçok akne türünün oluşumunda büyük rolü olan propionibacterium acnes adlı bakterinin üremesini de teşvik ediyor. Ve işte o bolca köpüren yüz temizleme ürünlerinin alkali olma ihtimali de çok yüksek çünkü bu ürünlere o özelliği kazandıran içerik maddeleri yüksek pH değerlerine sahip. Uzmanlar pH değeri 7’nin üzerinde olan ürünlerden uzak durulması gerektiğini belirtiyorlar.

Cilt Bariyerini Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Cilt bariyerini korumak için atılması gereken ilk adım piyasadaki birçok üründen uzak durmak.

Glikolik, laktik ve salisilik asit gibi kimyasal soyucular, cilt üzerinde genellikle ölü hücrelerden arındırıcı ürünlerin içindeki tanecikler ve mikrodermabrazyon işlemi gibi daha maddesel içerikli soyuculardan daha yumuşak ve nazik bir etkiye sahip. Ama bunların kuru ve hassas ciltlerde haftada bir ve yağlı ciltlerdeyse haftada üç kereden fazla kullanılmaması gerekiyor.

Gliserin, petrolatum ve hyalüronik asit içerikli ürünler cilt bariyerini onarmaya ve kaybedilen nemi yerine koymaya yardımcı olabilir. Ancak uzmanlar nemin cilde hapsedilebilmesi için, nemlendiricinin cildi temizleme işlemini takip eden 60 saniye içinde uygulanması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Orijinal makale: The New York Times

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz