Teknoloji

Telefonunuzu Nasıl Şarj Ediyorsunuz?

Telefonunuzu nasıl şarj ediyorsunuz? Warwick Üniversitesi’nden araştırmacıların elde ettiği bulgulara göre, endüktif şarj olarak da bilinen kablosuz şarj uygulaması büyük bir kolaylık sağlamasına rağmen, lityum iyon bataryaya sahip cep telefonlarının ömrünü kısaltabiliyor.

Tüketiciler ve üreticilerin bu rahatlık sağlayan şarj teknolojisine gösterdikleri ilgi son dönemlerde büyük bir artış gösterdi ve kablolar ve prizler yerlerini telefonu doğrudan şarj cihazına yerleştirerek kolaylıkla şarj etmeye bıraktı.

Endüktif şarj teknolojisi, bir bağlantı kablosu kullanılmadan, güç kaynağının bir hava boşluğundan enerji aktarmasına olanak tanıyor. Ama bu şarj yöntemiyle ilgili en önemli sorunlardan biri, istenmeyen ve potansiyel olarak zarar verici olan miktarlarda ısının üretilebilmesi. Bütün endüktif şarj sistemlerinde ısı üretimiyle ilişkili olan birkaç kaynak bulunuyor ve bunlar hem şarj eden hem de edilen cihazda mevcut. Bu fazladan ısı üretimi, şarj cihazı ve telefonun fiziksel olarak yakın temas halinde olmaları dolayısıyla daha kötü bir hal alıyor ve iki cihazdan birinde üretilen ısı diğerine aktarılabiliyor. Ve bataryaların yüksek ısılara maruz bırakıldıklarında ömürlerinin kısalabildiği gayet iyi bilinen bir gerçek.

Üç Şarj Yöntemi Üzerinde Deneyler Yapıldı

Warwick Üniversitesi araştırmacıları da, kablolu ve kablosuz şarj arasındaki yükselen ısı seviyelerini karşılaştıran deneyler yaptılar. Ancak araştırmacılar bu durumda daha da fazla ısı üretildiğini bildiklerinden, tüketici telefonu şarj cihazına tam olarak doğru pozisyonda yerleştirmediğinde ne olduğunu öğrenmekle de ilgiliydiler.

Araştırmacılar üç yöntemi de (kablolu, telefonun şarj cihazına doğru pozisyonda yerleştirildiği kablosuz, ve yanlış pozisyonda yerleştirildiği kablosuz) inceledi ve sonuçları ACS Energy Letters’da yayınlanan deneylerde şu bulgulara ulaşıldı:

 Telefon geleneksel kablolu yöntemle şarj edildiğinde, 3 saatlik şarj süresi içinde ulaşılan maksimum ortalama ısı 27 dereceyi geçmedi.

 Telefonun şarj cihazına doğru pozisyonda yerleştirildiği yöntemde, ısı 30.5 dereceye kadar ulaştı ama bu ısı şarj süresinin ikinci yarısında yavaş
yavaş düşmeye başladı.

 Telefonun şarj cihazına yanlış pozisyonda yerleştirildiği yöntemde, ulaşılan en yüksek ısı yine 30.5 derece civarındaydı ama bu ısıya daha kısa
süre içinde ulaşıldı ve ısı bu seviyede çok daha uzun süre kaldı.

Neticede, araştırma ekibi kablosuz şarj yönteminin insanlara sağladığı rahatlığa karşın mobil telefon bataryasının ömrünü kısaltmasının muhtemel olduğu sonucuna vardı. Telefonlarının olabilecek en uzun süre boyunca dayanmasını isteyen insanların kablolu şarj yöntemini tercih etmesini öneren araştırmacılar, gelecekteki endüktif şarj tasarımlarına olan yaklaşımın bu sorunları ortadan kaldırabilecek doğrultuda olabileceğini belirtiyorlar.

Orijinal makale: Science Daily

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz