Sosyoloji

Uzaylılar Bulunsa Ne Yapardınız?

UFO’ları ve uzaylıları bulma arayışı on yıllardır popülerliğini yitirmeyen bir konu. Ama henüz bu konuda başarı sağlanmış olmasa da, hala onların saklanıyor olabilecekleri bir sürü yer ve dalga boyu bulunuyor. Peki, evrende yalnız olmadığımıza dair sağlam bir kanıt bulabilseydik, insanlar ne yapardı? Görünen o ki, insanlığın böyle bir durumda nasıl tepki vereceğine ya da böylesine muazzam bir keşifle nasıl başa çıkacağına dair hiçbir planı yok.

Dünyalılara böyle bir keşfe nasıl tepki verecek olduklarını ve uzaylı arayışı üzerindeki düşüncelerini sorarak bu durumu değiştirmek isteyen Birleşik Krallık SETI Araştırma Ağı (UKSRN), konu üzerine bugüne kadar yapılmış olan en büyük anketi yaptığını açıkladı. Ankette yer alan sorulardan bazıları şunlar:

Dünya dışı akıllı yaşama dair bir sinyal bulsaydık, siz:

– Fazla umursamazdınız
– Sadece haberleri takip edip yorum yapardınız
– Sosyal medyada bu konu üzerinde etkileşimlerde bulunurdunuz
Bazı insanlar ilk önce biz bir mesaj almadan uzaya mesaj göndermemiz gerektiğini düşünüyor. Sizin görüşünüz nedir?
– Bu kötü bir fikir. İnsanların mesaj göndermesini yasaklamalıyız
– Kimin mesaj gönderebileceği ve ne söyleyebileceği üzerinde kurallar ya da yasalar olmalı
– Uzaya mesaj göndermek isteyen herkes bu hakka sahip olmalı

Uzaylı Arayışında Çok Fazla Çaba Ve Para Harcanıyor

Peki, bu soruların cevaplarına gerçekten de ihtiyaç duyma olasılığımız nedir? Bugüne kadar, uzaylılara dair işaretleri dinlemeye çok fazla çaba ve para harcandı. Örneğin, California, Berkeley Üniversitesi’ndeki SETI Araştırma Merkezi’nde görevli Breakthrough Listen projesi ekibi, bu arayışla ilişkili olan 1 milyon gigabayt veriyi açıkladı. Ancak neticede, elde edilen tüm bu verilerde insanlara bağlı kaynaklardan başka bir kaynak tespit edilemedi.

Mutual UFO Network (MUFON) isimli kar amacı gütmeyen kurum, Temmuz ayında UFO arayışı ve araştırmalarındaki 50’inci yılını kutladı. Bu cisimleri bulma ve tespit etmede gönüllü insanlara bel bağlayan kurum evrende yalnız olmadığımız konusunda ısrarcı olsa da, bu iddiayı destekleyen kesin bir kanıta henüz ulaşabilmiş değil.

Amerikan hükümeti bile bu araştırmalar konusunda ciddi olduğunu gösterdi. 2017 yılında, Pentagon gizli bir “UFO” ofisinin beş yıllık bir araştırma sürecinde 22 milyon dolar harcamada bulunduğunu doğruladı.

Daha yakın zamanda, üzerindeki gizlilik kararı kaldırılmış videolarda, Amerikan Donanması’nda görevli pilotların açıklanamayan özellikler ortaya koyan UFO’ları gördüklerinden bahsettikleri açığa çıktı.

İngiltere’de bulunan St. Andrews Üniversitesi’nde astrofizikçi olarak görev yapan Martin Dominik, “Dünya dışı akıllı yaşama dair şu ana kadar herhangi bir işaret tespit etmemiş olsak da, bu bunun hiç olmayacağı anlamını taşımıyor. Ya bu işaretleri bulursak, o zaman ne olacak?” diyor.

Peki ya anket sonuçları? Araştırmacılar şu anda anketin hala devam ettiğini ve bu nedenle de henüz katılım sağlamamış insanlarda bir ön yargı oluşturmamak için herhangi bir veri paylaşımında bulunmak istemediklerini belirtiyorlar.

Orijinal makale: Live Science

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz