Teknoloji

Telefonunuzun Ekran Parlaklığını Sabit Limitin De Altına İndirebilirsiniz

Telefonunuzun ekran parlaklığını sabit limitin de altına indirebilirsiniz. Gecenin bir yarısında, yatak odanız zifiri karanlıkken telefonunuza bir mesaj gelir ve siz de bakmadan duramazsınız. Telefonu alır, ekran kilidini açarsınız ve gözleriniz birdenbire o korkunç ışıkla karşı karşıya kalır. Bazen en düşük ekran parlaklığı seviyesi bile çok fazla gelir. Ama bunu değiştirebilirsiniz.

Çoğu telefonun dahili bir Gece Modu özelliği var ama bu aslında parlaklığı değiştirmiyor. Bu mod sadece renk sıcaklığını ayarlıyor ve geceleri beyazlar “daha kırmızı” görünüyor. Bu telefonunuzu akşam saatlerinde kullanmak için harika ama kapkaranlık bir odadaki fazlaca parlak bir ekranın gözlere verdiği acının çözümü değil.

Ekran parlaklığını azaltmak için bir dizi farklı araca ihtiyacınız var. Ekran ışığını cihazın izin verdiği orandan daha düşük bir seviyeye indirmek teknik olarak mümkün olmasa da, bu yazılım çözümleri telefonunuzdaki görüntüye bir mavi ışık filtresi ekliyor. Bu daha az bir parlaklık illüzyonu yaratıyor ve gözlerinizi de koruyor.

iPhone

iPhone telefonlarda ekran parlaklığını azaltmak aslında çok kolay.

Telefonunuzun Ayarlar menüsünü açın ve Genel>Erişilebilirlik>Ekran Kolaylıkları adımlarını takip edin. Bu ekranın altında Beyaz Noktayı Azalt seçeneğini göreceksiniz. Bunu etkinleştirin ve kaydırıcıyı kullanarak ekran parlaklığını tercihinize uygun hale getirin.

Erişilebilirlik menüsüne geri gelerek, bu özelliği daha hızlıca açıp kapatabilmek için bir kısa yol oluşturabilirsiniz. Erişilebilirlik menüsünü aşağı kaydırın ve Erişilebilirlik Kestirmesi seçeneğini bulup üzerine tıklayın. Beyaz Noktayı Azalt seçeneğine basın ve bir tik işareti çıkacaktır. Bundan sonra, ana ekran düğmesine üç kez tıklayarak özelliği etkinleştirebilir ve fazla parlak olduğunda ekran ışığınızı kısabilirsiniz.

Android

Her Android telefon birbirinden biraz farklı ama çoğunun iPhone’lar gibi dahili bir beyaz nokta ayarı yok. Bu nedenle, daha düşük ekran parlaklığı görünümü veren üçüncü parti bir mavi ışık filtresi uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Bu özelliğe sahip birçok uygulama var ama basitliği nedeniyle en çok tercih edilenlerden biri Screen Filter uygulaması.

Sadece uygulamayı açın, filtre parlaklığını ayarlayın ve Screen Filter’ı Etkinleştir’e basın. Bu yolla ekranınızın parlaklığını hemen düşürebilirsiniz.

Eğer ekran parlaklığını yanlışlıkla çok fazla düşürür ve siyah bir ekran elde ederseniz, bunu düzeltmek için ayarlar menüsünü bulmakta zorlanabilirsiniz. Hatta güç düğmesini basılı tutarak telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekebilir. Bunu yaptıktan sonra Screen Filter devre dışı kalır ve siz de onu yeniden istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca Tasker isimli uygulama sayesinde, Screen Filter’ın düşük ekran parlaklığı ayarlarının akşam saatlerinde otomatik olarak etkinleşmesini de
sağlayabilirsiniz. Ama yine de geceleri biraz uyumayı unutmayın, olur mu?

Orijinal makale: Popular Science

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz