Sosyoloji

Bu Yöntemlerle Bir Kitap Kurduna Dönüşebilirsiniz

Bu yöntemlerle bir kitap kurduna dönüşebilirsiniz. Kitap okumak beyninize egzersiz yaptırabilir ve hatta duygusal zekanızı da yükseltebilir. Ama buna rağmen kitap okuma oranları çok düşük seviyede kalmaya devam ediyor.

Muhtemelen sizin de yoğun bir hayatınız var ve kitap okumaya vakit ayırmakta zorlanıyorsunuz. İşte bu nedenle işe küçük adımlarla başlamalısınız. Mesela, başlangıçta ilginizi çeken bir kitaptan her gün beş sayfa okuma alışkanlığını edinebilirsiniz. Bir kez beş sayfa hedefini tutturduğunuzda, çıtayı giderek yükseltebilir ve daha fazla sayfa okumayı hedeflemeye başlayabilirsiniz.

İlgi Alanlarınıza Odaklanın

Buradaki anahtar nokta ilgi alanlarınıza odaklanmaktır. Birdenbire Karamazov Kardeşler’e atlamayın. O en sevdiğiniz bilim kurgu kitaplarından da kitap okumanın beyne sağladığı faydaları elde edebilirsiniz. Tercih ettiğiniz bir kitabı okumak, onu bir iş olmaktan çıkarır ve keyfe dönüştürür ve bu sayede okuma alışkanlığını kazanmanız da daha muhtemel olur.

Bu rutini oluştururken kendinize karşı nazik olun ve acımasız davranmayın. Bir gün okuma hedefinizi kaçırırsanız, bazen herkesin geç saatlere kadar dışarıda vakit geçirebildiğini, televizyonda bir programa takılabildiğini ya da hedefini unutabildiğini hatırlayın. Sadece ertesi gün kaldığınız yerden devam edin.

Gün Boyunca Yanınızda Bir Kitap Bulundurun

Gün boyunca yanınızda bir kitap bulundurmak ya da telefonunuza bir sesli kitap uygulaması indirmek de fayda sağlar. Bu sayede, bir arkadaşınızın gelmesini beklerken ya da bir toplu taşıma aracında yolculuk ederken vaktinizi kitap okuyarak değerlendirebilirsiniz.

İşte tüm bunlar sayesinde, yavaş yavaş bir kitap kurduna dönüştüğünüzü görebilirsiniz. Ve bu yeni alışkanlığınız size birçok şekilde fayda sağlar.
Mesela kitap okumak uyumanıza yardımcı olur. Bir kitabın sayfalarını karıştırmak yaygın olarak kullanılan rahatlatıcı bir aktivitedir ve doktorların da
önerileri arasında yer alır.

Kitaplarla Forma Girebilir Ve Üretkenliğinizi Artırabilirsiniz

Akşam saatlerinde elinizde bir kitap olması, uyumadan önce telefonunuzla ilgilenmek gibi kötü alışkanlıkların da önünü alır. Ve eğer telefonunuzdaki bir uygulamadan okuma yapıyorsanız, uyku kalitenizin etkilenmemesi açısından telefonun ekran parlaklığı seviyesini düşürebilirsiniz.

Kitaplar forma girmenize de yardımcı olabilir; ama tabii sesli olanlar. Pennsylvania Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada, sadece spor
salonundayken korku/gerilim tarzında bir sesli kitap dinlemeye izni olan insanların daha sık koşu bandında zaman geçirdikleri görüldü.

Okumak üretkenliğinizi artırma gücüne de sahip. Farklı beceriler gerektiren bir işe odaklanmak için bir işe ara vermek, odağınızı ve kısa süreli hafızanızı geliştirebilir. Yani kısa bir süreliğine zihinsel olarak başka bir şeyle ilgilendiğinizde, mola verdiğiniz işe taze bir bakış ve odakla dönersiniz. Yani bir dahaki sefere iş yerindeyken motivasyonunuzu kaybettiğinizde, çözüm öğle tatilinizde birkaç sayfa kitap okumakta olabilir.

Orijinal makale: Popular Science

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz