Psikoloji

İnsanlarla Sosyalleşmek Sizi Mutsuz Ediyorsa Sebep Zeki Olmanız Olabilir

İnsanlarla sosyalleşmek sizi mutsuz ediyorsa sebep zeki olmanız olabilir. Evrimsel psikoloji uzmanları Satoshi Kanazawa ve Norman Li, neyin insanların hayatlarından memnuniyet ve tatmin duymasını sağladığı sorusuna yanıt bulmak üzere gerçekleştirdikleri araştırmada iki önemli bulguya ulaştılar. Yaşları 18 ve 28 arasında değişen 15.000 insanla yapılan geniş çaplı anketin ortaya koyduğu ilk bulgu, nüfus yoğunluğu yüksek olan yerlerde yaşayan insanların genel anlamda hayatlarından daha memnuniyetsiz olduğunu, ikinci bulguysa, bir insanın yakın arkadaşlarıyla olan sosyal etkileşimleri ne kadar fazlaysa kişinin o kadar mutlu olduğunu işaret ediyor.

Ama British Journal of Psychology’de yayınlanan bu araştırmada ortaya çıkan çok önemli bir istisnai durum var. Araştırmanın bulguları, bu sonuçların daha zeki olan insanlar için geçerli olmadığını; hatta onlar için durumun tam tersi yönde olabildiğini gösteriyor. Buna göre, yaşanılan yerdeki nüfus yoğunluğu, daha düşük zekaya sahip insanların yaşam doyumu hissini zeki insanları etkilediğinden iki kattan fazla etkiliyor. Ve daha zeki insanlar arkadaşlarıyla daha sık sosyalleşmekten memnuniyetsizlik duyuyor. Evet, bu şaşırtıcı ama gerçek: Zeki insanlar arkadaşlarıyla daha sık sosyalleştiklerinde daha az mutlu oluyor ve hayata dair duydukları tatmin ve memnuniyet hissi azalıyor.

Zeki İnsanların Uzun Vadeli Hedefleri Oluyor

Peki ama neden nüfus yoğunluğu bir insanın daha az mutlu olmasına neden olsun? Aslına bakarsanız, bu konuda bolca sosyolojik araştırma yapılıyor ama bu etkiyi daha içgüdüsel yollardan deneyimlemek için, basitçe işe gidiş ya da işten çıkış zamanlarındaki yoğun saatlerde 45 dakikalık bir metro yolculuğu yapıp ardından kendinizi nasıl hissettiğinize bakabilirsiniz.

Ancak araştırmacıların ikinci bulgusu daha dikkat çekici. Aile ve arkadaş ilişkileri genellikle bir insanın mutluluğunun ve iyiliğinin temeli olarak görülürken, bu neden gerçekten zeki insanlarda tam tersi bir etki yapıyor?

Brookings Institution’da görev yapan ve mutluluk ekonomisi alanında bir araştırmacı olan Carol Graham konuya şöyle bir açılama getiriyor: “Daha zeki ve bu zekayı kullanabilme kapasitesine sahip olan insanlar sosyalleşerek çok fazla vakit geçirmiyorlar çünkü onlar daha uzun vadeli olan bazı hedeflere odaklanmış durumda oluyorlar.”

Tanıdığınız gerçekten zeki insanları düşünün. Bu kansere çare bulmaya çalışan bir doktor veya toplumdaki en savunmasız kişileri korumak için çalışan bir insan hakları avukatı olabilir. Sıklıkla sosyal etkileşimlerde bulunmak, bu insanları hedefleri üzerinde çalışmaktan uzaklaştırabilir ve hayat doyum seviyeleri üzerinde negatif bir etki yapabilir.

Kanazawa çalışmalarına devam ettiğini ve amacının doğayı açıklamak olduğunu söylüyor.

Orijinal makale: WashingtonPost

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz