Biyoloji

Birisinin Kapısını Çalarken Bir Daha Düşünün

Birisinin kapısını çalarken bir daha düşünün. Amerika Birleşik Devletleri’nde oluşturulan yeni bir harita, Amerika’da bulunan evlerin kapılarının dış çerçevelerinin normalde hayvanların bağırsaklarında bulunan mikropların ince bir tabakasıyla kaplı olduğunu gösterdi. Bu mikropların hayvan bağırsaklarından çıkıp bu kapılara ulaşması, araştırmacıların bunların muhtemelen birinin ya da bir şeyin dışkısından geldiğini düşünmesine yol açıyor.

Colorado Boulder Üniversitesi’nde görev yapan ve projenin de liderlerinden olan Noah Fierer, bu konuda endişelenmeye gerek olmadığını, dışkı bakterilerinin havada bulunduğunun zaten bilindiğini ve insanların sürekli olarak bu bakterilerle dolu havayı soluduğunu ve büyük ihtimalle bunların sağlık üzerinde bir etkiye sebep olmadığını söylüyor.

Bin Evden Örnek Alındı

Haritada bu bakteri tabakalarının daha yoğunluklu olduğu yerler kahverengiyle işaretlenmiş durumda ve bu bölgeler kuzey Texas, Arkansas ve Missouri’yi işaret ediyor. Araştırmacılar bu durumun sebebini araştırdıklarını ama şu andaki görüşlerine göre, nedenin kısmen canlı hayvanlarla yakın yaşama ve iklim parametrelerine bağlı olabileceğini belirtiyor ve rüzgarlı yerlerde dışkı içerikli tozların etrafta daha fazla dolaştığına dikkat çekiyor.

Harita için yaklaşık 1000 evden örnek alındı ve neredeyse hepsinde de belirli bir miktarda da olsa dışkı bakterisi olduğu görüldü. Araştırmacılar bu bakterilerin kaynağının bir kısmının kesinlikle insanlar olduğunu ama çoğunluğunun domuz, inek, tavuk ve sincap gibi hayvanlardan gelmiş olabileceğini söylüyor.

Araştırmacılara göre, bazı insanlar bu tip şeyleri bilmeden daha mutlu olabilir ama bu tür bilgiler bize dünyaya dair faydalı bir bakış açısı sağlıyor.

Orijinal makale: Science News

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz