Sağlık

Sezaryen İle Doğumun Tehlikeli Yüzü

Malaga Üniversitesi’nde tıp ve psikoloji alanında görev yapan araştırmacılardan oluşan bir ekip, doğum için kullanılan yönteminin ikizlerin psikolojik gelişimi ve zekası üzerindeki etkilerini inceledi. Ekibin vardığı sonuç, sezaryen doğum yönteminin bu çoklu doğumlar için bağımsız bir risk taşıdığını gösteriyor.

Profesör Ernesto Gonzalez Mesa, “İkizlerin doğumları genellikle erken gerçekleştiği ve sıklıkla hamilelik döneminde ve doğum sırasında komplikasyonlarla karşılaşıldığı için, ikizler çok, çok hassas oluyor. Bu çalışmada sezaryen doğum yönteminin bu bebeklerin gelişiminde bir risk faktörü olduğunu kanıtladık,” diyor.

Frontiers in Psychology’de yayınlanan çalışma, 2005 yılında Malaga’daki Materno-Infantil Hastanesi’nde doğan toplamda 160 ikiz bebekle yapıldı. Bu bebeklerin yüzde 55’i normal yolla, yüzde 45’iyse sezaryen yöntemiyle dünyaya geldi.

Sezaryen Daha Düşük Zeka Ve Bilişsel Gelişim Seviyesi Nedeni

Çalışmanın ilk aşamasında, katılımcı çocukların zekaları ve nöropsikolojik ve psiko-pedagojik gelişimleri test edildi. İkinci aşamadaysa, bu testlerin sonuçları doğum şekli, problemler, annenin yaşı veya bebeğin ağırlığı gibi obstetrik ve perinatal değişkenler üzerindeki bilgilerle karşılaştırıldı.

Bu verilerin karşılaştırılması sırasında, daha düşük zeka ve bilişsel gelişim seviyesine sahip olan çocukların sezaryen doğum yöntemi kullanılarak dünyaya getirilenler oldukları bulundu.

Araştırmacılar erken teşhise ek olarak, çalışmanın amacının okullardaki ve temel sağlık hizmeti veren kurumlardaki aktiviteler vasıtasıyla bir müdahale gerçekleştirme yolu aramak olduğunu söylüyor ve eğitim verilen ortamlarda psikolojik gelişim alanında yaşanan zorlukları açıklamak için nörolojik faktörler arayışı içine girmek konusunda ciddi bir eğilim olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılara göre, ikiz çocuklarda sıklıkla görülen ve önemli boyutta olan okuma, yazma ve hesaplama zorluklarını ele almak ve normal doğumun sezaryen yöntemine kıyasen faydalarını tespit etmek, çalışmanın ileride üzerine eğileceği alanlardan bazıları olabilir.

Orijinal makale: MedicalXpress

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz