Sağlık

Kanserin Çaresi Virüsler Mi?

Yapılan küçük çaplı yeni bir çalışmaya göre, basit bir soğuk algınlığı virüsü mesane kanseri formundaki tümörleri yok edebiliyor.

Kanserle savaşmak için virüsleri kullanma fikri yeni olmasa da, bu çalışma bir soğuk algınlığı virüsünün erken evredeki bir mesane kanserini etkin bir şekilde tedavi ettiğinin görüldüğü ilk sefer oldu. Clinical Cancer Research’de yayınlanan çalışmada, bu virüsün bir hastada mevcut olan kanserli tümörü yok ettiği bildirildi.

Bir grup araştırmacı, yaptıkları deneyde 15 mesane kanseri hastasını soğuk algınlığına neden olan virüslerden biri olan koksaki virüs A21 ile enfekte etti. Virüs hastalara farklı tedaviler için takılmış olan kateterler yoluyla verildi, virüsle dolu kateterler sıvıları mesaneye boşaltmak için bir saat boyunca mesaneye bağlı halde bırakıldı ve ardından bu tedavi tekrarlandı. Sonrasında, hastalar mesane tümörlerinden geriye kalanların temizlenmesi için ameliyata alındılar.

Bir Hastanın Tümörü Tamamen Yok Oldu

Bir hastada, virüsün tümörü tamamen yok ettiği görüldü. Diğer hastalardaysa, virüsün tümörlere hasar verdiğine ve bağışıklık sistemini tümörlere bir bağışıklık hücresi ordusu göndermek için kışkırttığına dair deliller bulundu. Hiçbir hastada önemli bir yan etki görülmedi.

Kanserli mesane hücrelerinin dış zarlarında, ICAM-1 adı verilen ve koksaki virüsü için bir giriş kapısı olan bir molekül bulunduğu için, araştırmacılar bu yöntemin işe yarayacağını düşündüler. Sağlıklı hücrelerde bu molekül bulunmadığından, koksaki virüsü bu hücrelere saldırmıyor. Ve virüs bir kez hücreye girdiğinde hücrenin işleyiş düzeneğini ele geçiriyor ve neticede onu öldürüyor. Bağışıklık hücreleri kanserli bölgeye toplandığındaysa, daha da fazla kanser hücresi ölüyor.

ICAM-1 başka kanser hücrelerinde de bulunuyor ve daha önceden de koksaki virüsünün çok ileri evredeki mesane kanseri ve melanom gibi başka kanserleri tedavi etmede etki sağladığı gösterilmişti.

Büyük Çaplı Çalışmaların Yapılması Gerekiyor

Ancak araştırmacılar tüm bunlara rağmen bu deneylerin hala başlangıç aşamasında olduğunu, bu yöntemi kanser tedavisinde kullanmak için hala alınması gereken çok yol olduğunu ve çok daha büyük çaplı çalışmaların yapılmasına gereksinim duyulduğunu söylüyor.

Bununla birlikte, araştırmacılar sadece yanında hasta birinin öksürmesi sonucunda bir insana bulaşan soğuk algınlığı virüsünün kanseri tedavi etmek için kendi başına yeterli olmadığına ve çalışmalarında bundan çok daha yüksek dozda koksaki virüsü kullandıklarına dikkat çekiyorlar. Ancak ilginç bir şekilde, kateter yoluyla virüsü verdikleri hiçbir hastada soğuk algınlığı belirtilerinin görülmediğini de sözlerine ekliyorlar.

Araştırmacılar kanser tedavisi için virüsleri kullanma fikrinin 100 yıl kadar önceye dayandığını, ancak bu fikrin sadece son on yıl içinde ivme kazandığını belirtiyorlar.

Orijinal makale: Live Science

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz