Sağlık

Alerjiler Hakkında Bilinmeyenler

Alerjiler kakkında bilinmeyenler… Alerjiler konusunda var olan birçok farklı fikir var. İşte alerjiler hakkında bilinmesi gereken noktalardan bazıları.

Kadınlar Alerjilere Daha Yatkın

Yetişkinlik hayatında, kadınlar kesinlikle erkeklere oranla daha fazla alerji ve gıda intoleransı vakası rapor ediyorlar. Gıda intoleransı alerjilerden farklı bir durum ama bunlar yapılan çalışmalarda genellikle bir arada ele alınıyor. 2017 senesinde yayınlanan ve 2.7 milyon sağlık kaydını inceleyen bir çalışmada, kadınların yüzde 4.2’sinin gıda alerjisi ya da intoleransına sahip olduğu, erkeklerdeyse bu rakamın 2.9’da kaldığı sonucuna ulaşıldı.

Kadınların yediklerine ve sağlıklarına daha çok dikkat etmesi ve bu nedenle bir reaksiyon oluştuğunda bunu fark etmesinin daha muhtemel olması mümkün ama işin içinde biyolojik faktörler de var gibi görünüyor. Örneğin, alerjik reaksiyonları engellediği düşünülen belirli bir antikor türü, erkeklerde daha yüksek seviyelerde bulunuyor.

Hormonların da bu konuda bir rolü olduğu neredeyse kesin. Çünkü ergenlik dönemi öncesinde alerji sahibi olan erkek çocuklarının oranının kız çocuklarının iki katı olduğu biliniyor.

İnsanlar Yeni Alerjiler Geliştirilebilir Ve Var Olanlardan Kurtulabilir

İnsanları hayatları boyunca yeni alerjiler geliştirilebilir. Yani şimdiye kadar sizde polen ya da fıstık alerjisi olmaması, gelecekte asla bunlara sahip olmayacağınız anlamına gelmiyor. Diğer yandan, bazen alerjiler de yok olabiliyor. Ama bu, insanlar bir kez yetişkinlik dönemine girdikten sonra daha nadiren görülen bir durum.

Araştırmalar bir alerjiden kurtulmanın çocukluk dönemindeyken daha mümkün olduğunu gösteriyor. ABD’de 40.000’den fazla çocuğun incelendiği bir çalışmada, çocukların yaklaşık yüzde 26’sının genellikle 6 yaşına gelene kadar gıda alerjilerinden kurtulduğu görüldü. Çalışmada geçen alerjilerin genellikle yumurta, süt ve soya alerjileri olduğu ve çocukların yüzde 20’sinin de fıstık alerjisinin geçtiği belirlendi.

Alerjiler Gruplar Halinde Gelebilir

Eğer kabuklu deniz ürünleri yiyemeyen ve aynı zamanda da tozlardan şikayetçi olan birini tanıyorsanız, o kişi sadece mızmızlık ediyor olmayabilir. Alerjiler gruplar halinde gelebiliyor ve bazı kombinasyonlar da diğerlerine oranla daha yaygın görülüyor.

Bu durumun nedeni, zararsız molekülleri bir tehdit unsuru olarak algılayan IgE antikorlarının alerjilere yol açması ve benzer yapıya sahip olan alerjenlerin aynı kişide tepkiler gelişmesini tetikleyebilmesi.

Bazı Tepkiler Alerjiye Bağlı Olmayabilir

Alerjilerin bağışıklık sisteminin zararsız moleküllere gereksiz olarak verdiği tepkilerden kaynaklandığını biliyoruz. Ama her deri kaşıntısı ve döküntüsü,
şişme ve nefes darlığı belirtisi alerjilere bağlı olarak gerçekleşmeyebilir.

Örneğin, gıda intoleransı şişkinlik, gaz, ishal, kaşıntı, deride kızarıklık, döküntü ve karın ağrısına sebep olabilir. Ancak bu belirtiler gıda alerjisi belirtilerinden daha yavaş; genellikle belirli şeyleri yedikten birkaç saat sonra ortaya çıkar.

Kimyasallara karşı olan hassasiyet de alerjiye benzer belirtilere neden olabilir. Deodorant ve oda spreyi gibi kokulu ürünler, kimyasallara karşı hassasiyeti olan insanlarda migren, deri reaksiyonları ve nefes darlığı gibi belirtilere neden olabilir.

Ayrıca burun içinde enflamasyon anlamına gelen rinit hastalığı, hapşırma ve burun tıkanması ya da burun akması gibi belirtilere yol açabilir. Bu belirtiler polen ve toz alerjenlerine karşı da ortaya çıkabilir. Ama aynı zamanda, bunlar kişide herhangi bir alerji olmasa da, nem, aşırı sıcaklıklar, virüsler ve hava kirliliği gibi etkenler sebebiyle de meydana gelebilirler.

Orijinal makale: New Scientist

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz