Fizik

Güneş’in 11 Yıllık Döngüsünü Gezegenler Kontrol Ediyor Olabilir

Güneş’in 11 yıllık döngüsünü gezegenler kontrol ediyor olabilir. Gezegenlerin nasıl hizalandıklarının yaptığı etki, normalde bilimsel olmayan bir
konu olan astrolojinin ve burçların alanı olabilir. Ama görünüşe göre, bunun biraz önemi var. Güneş’in 11 yıl süren bir faaliyetler döngüsü bulunuyor ve bu döngü Venüs, Dünya ve Jüpiter’in aynı hizaya gelmeleriyle şekilleniyor olabilir.

Güneş’in döngüsü, güneş lekelerinin sayısında, toplamda yaydığı enerjide ve manyetik alanının yapısında meydana gelen değişimleri içeriyor. Bu döngünün 1843 yılındaki keşfinden bu yana, araştırmacılar bu döngünün uzunluğunu ve periyodik doğasını neyin belirlediğini anlamakta zorluk çektiler.

Almanya’da bulunan Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf isimli araştırma laboratuvarında görev yapan Frank Stefani ve meslektaşlarıysa, şimdi bu belirleyici faktörün Venüs, Dünya ve Jüpiter’in her 11 yılda bir sadece tek bir kez aynı hizaya gelmesi olabileceğini düşünüyorlar.

Gezegenlerin Çekim Gücü Plazmayı Yerinden Oynatıyor

Araştırmacılar son 1000 yıl içinde Güneş döngüsü üzerinde elde edilen verileri kullandılar ve Güneş döngüsünün bu süre boyunca dikkat çekici derecede tutarlı gözüktüğü sonucuna ulaştılar.

Bulgulara göre, döngünün ortalama uzunluğu, Güneş üzerindeki çekim gücü etkileri en kuvvetli üç gezegen olan Venüs, Dünya ve Jüpiter’in aynı hizaya gelme süresiyle son derece uyumluydu. Araştırmacılar nasıl Ay Dünya’daki okyanuslarda gelgitlerin oluşmasına neden oluyorsa, bu gezegenlerin de Güneş’teki plazmada bir çalkalanma meydana gelmesine neden olabildiğine dikkat çekiyorlar.

Stefani, “Bu gezegenler aynı hizaya geldiklerinde, Güneş’te bir tür bahar gelgiti etkisi ortaya çıkıyor ve bunun ardından da çoğu insanın çok tuhaf bulduğu bir şey gerçekleşiyor. Bu üç gezegenin çekim gücü, Güneş’in içindeki plazmanın yaklaşık bir milimetre kadar yerinden oynamasına neden oluyor,” diyor.

Güneş Üzerinde Ciddi Etkileri Olabilir

Araştırmacılar yaptıkları hesaplamalar sonucunda, plazmanın yerinde meydana gelen ufacık bir değişimin bile Güneş’teki madde sirkülasyonunu ve dolayısıyla da manyetik alanını ciddi şekilde etkileyebileceği sonucuna vardıklarını söylüyorlar.

Stefani, plazmada küçük bir çalkalanma ya da dönüş yönünde küçük bir değişim meydana geldiğini belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu bir nevi salıncaktaki bir çocuğa benziyor. Çocuk kendi hızında sallanıyor olabilir ama eğer birisi salıncağı arada bir iterse, çocuğun sallanma hızı neticede itilme sıklığıyla senkronize olur. Bizim yaptığımız hesaplamalar da, her 11 yılda bir uygulanan bir itme kuvvetinin, Güneş’in döngüsünü bizim şu anda gözlemlediğimiz döngü haline getirebileceğini gösteriyor.”

Araştırmacılar şimdi Güneş’teki plazmanın yerine çok sıcak bir sıvı metal kullanarak bu mekanizmayı laboratuvar ortamında test etmeyi planlıyorlar.

Orijinal makale: New Scientist

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz