Biyoloji

İnsan Vücudunun Kullanabildiği Enerji Miktarı Sınırlı

İnsan vücudunun kullanabildiği enerji miktarı sınırlı. Yüksek enerji gerektiren aktiviteler sırasında ortaya koyabildiğimiz ve sürdürebildiğimiz toplam enerji miktarının bir sınırı var ve bu sınır kaslarımız ve akciğerlerimiz tarafından değil, yemekler yoluyla vücudumuza ne kadar enerji alabildiğimizle belirleniyor.

Yoğun güç ve dayanıklılık gerektiren sporlarla uğraşan atletler, gezginler ve hamile kadınlarla ilgili verileri inceleyen bir çalışmanın vardığı sonuca göre, birkaç aylık bir süreç içinde, en formda olan insanlar bile vücutlarının dinlenme halindeyken kullandığı enerjinin sadece iki buçuk kat fazlasını harcayabiliyor. Bu sınır aşıldığında insanlar kilo kaybediyorlar.

Kuzey Carolina’da bulunan Duke Üniversitesi’nden Herman Pontzer ve ekibi, 2015 yılında yapılan Race Across The USA yarışmasına (koşu 5000 kilometreden oluşuyor ve 140 gün sürüyor) katılan koşucuların kullandığı toplam enerji miktarını ölçtü. Araştırmacılar sonrasında bu verileri doğa yürüyüşü yapmak, bisiklete binmek ve hamilelik sürecinde olmak gibi yoğun enerji gerektiren farklı durumlardaki insanlardan elde ettikleri verilerle karşılaştırdılar.

Aktivite Süresi Uzadıkça Harcanan Enerji Miktarı Düşüyor

Daha uzun boylu veya daha kilolu vücutlara sahip insanlar daha fazla enerji kullandıklarından, ekip beden ölçülerine bağlı farklılıkları elimine etmek için her kişinin kullandığı toplam enerji miktarını dinlenme halindeyken tükettiği enerji miktarına böldü.

Ekip, bir maraton gibi nispeten kısa süreli olan aktivitelerde, insanların kullandığı toplam enerji miktarının dinlenme halindeyken olandan yaklaşık 20 kat fazla olabildiğini gördü. Ama daha uzun süreli aktivitelerde ortaya konan enerji miktarı ciddi oranda düşüyordu. 25 saat süren ultra maratonlarda kullanılan enerji miktarı dinlenme halindeyken olanın yaklaşık 9 katıyken, aradaki bu fark 10 günlük doğa yürüyüşlerinde yaklaşık 7 kata ve 23 gün süren Fransa Bisiklet Turu’nda ise 5 kata kadar düşüş gösteriyordu.

Ekip birkaç yüz günden oluşan daha uzun süreli aktivitelerdeyse, enerji kullanımının vücudun dinlenme halindeki enerji tüketiminin 2.5 katı üzerinde kaldığı ve kilo kaybetmeden bundan daha yüksek miktarda enerji harcamanın insanlar için sürdürülebilir bir durum olmadığı sonucuna vardı.

Hamilelik Fransa Bisiklet Turu’ndaki Kadar Güç Gerektiriyor

Pontzer, kullanılan enerjinin her gün yenilenebileceği, yerine konabileceği kadar düşük seviyede kaldığı bu üst sınırın, aslında kadınların hamilelik döneminde yaşadıkları durumun sadece çok az bir miktar daha üzerinde olduğunu söylüyor. Kadınların hamilelikte kilo alabilmek zorunda olduğunu ve dolayısıyla bu üst sınırın altında kalmaları gerektiğini belirten Pontzer, yine de bu üst değerin hamilelikte yaşanan durumun çok da fazla üzerinde olmadığının altını çiziyor. Ekip vücudun enerji kullanımı konusundaki bu sınırın var olma sebebinin, vücutlarımızın gıdalardan sadece belirli bir ölçüde enerji elde edebilmesi olduğunu düşünüyor. Gıdalardan enerji elde etmek için onların çiğnenmesi, vücutta parçalanması, bağırsaklardan emilmesi, karaciğerde metabolize edilmesi gibi süreçlerin gerçekleşmesi gerekiyor ve vücudun bunları yapma kapasitesinin de belirli bir sınırı bulunuyor.

Ciddi ölçüde dayanıklılık gerektiren aktivitelerde bulunan insanların kilolarını korumakta çok büyük zorluklar çektiğini de sözlerine ekleyen Pontzer, hamileliğin insanların yapabildiği en zor ve en uzun şey olduğunu ve bunun Fransa Bisiklet Turu’ndaki kadar güç ve beceri gerektirdiğini belirtiyor.

 

Orijinal makale: New Scientist

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz