Biyoloji

Gıdalara Verdiğimiz Tepkiler Sadece Genlerle Belirlenmiyor

Gıdalara verdiğimiz tepkiler sadece genlerle belirlenmiyor. Çocukken, Helen Sparre ve Sarah Guy’ın hem yüzleri hem de vücutları aynıydı. Bu onlar 20’li yaşlarındayken de devam etti. Bu sıralarda ikiz kardeşlerin her ikisi de çok zayıftı. 30’lu yaşlarda ve 40’lı yaşlarının başlarında biraz kilo almaya başladılar. Ama ikiz kardeşlerin de katıldığı yeni bir çalışmaya göre, onların birbirleriyle olan benzerlikleri sadece dış görünüşleriyle sınırlıydı. Çalışmanın sonuçları, vücutlarımızın glikoza verdiği tepkinin sadece yüzde 50’sinin ve gıdalar yoluyla aldığımız yağlara verdiği tepkinin de yüzde 20’sinden azının genetik olduğunu gösteriyor. Yani, tek yumurta ikizleri bile aynı yiyeceğe çok farklı tepkiler veriyor.

Her insanın gıdalara verdiği tepkinin kendine has olduğunu söyleyen Tim Spector ve meslektaşları, yaptıkları çalışmada yüksek yağ veya yüksek karbonhidrat içerikli bir kek gibi bir yiyecek verildikten sonra, bazı insanların kan şekeri ve insülin değerlerinin aniden ve uzun süreli olarak yükseldiğini gördüler. Diğerlerinin aynı yiyeceğe verdiği tepkiyse, kan dolaşımlarındaki yağ miktarında büyük ve uzun süreli bir artış meydana gelmesi şeklinde oldu.

Bu vücut tepkilerinin ilki, kilo alımı ve tip 2 diyabet riskindeki artışla; ikincisiyse kardiyovasküler hastalıklar riskindeki artışla ilişkili kalıplardı.

Farklılıkların Sebeplerinden Biri Bağırsak Mikropları Olabilir

Şaşırtıcı bir şekilde, insanların vücut tepkileri arasındaki bu farklılıklar aynı DNA dizilimini paylaşan tek yumurta ikizlerinde de gözlemlendi. Örnek olarak, ikizlerden biri şekerli bir içecek içtikten veya normal bir kek yedikten sonra, kan şekeri değeri ikizinde gerçekleşenin iki katından da fazla bir değere ulaştı. Ancak ikizler yüksek lif içerikli bir kek yediklerinde, vücutlarının verdiği tepkilerin birbirine daha benzer özellikler taşıdığı görüldü.

Araştırmacılara göre, insanlarda görülen bu farklılıkların olası açıklamalarından birisi de, katılımcıların bağırsak mikrobiyotalarındaki çeşitlilik olabilir. Buna göre, çalışmaya katılan tek yumurta ikizlerinin bağırsaklarındaki mikropların sadece yüzde 37’sinin birbirleriyle aynı olduğu belirlenirken, birbiriyle herhangi bir akrabalık ilişkileri olmayan kişilerde bu oranın yüzde 35 olduğu bulundu. Spector, insanların uyku düzenlerindeki, sirkadiyen ritimlerindeki veya spor alışkanlıklarındaki değişkenliklerin de bu farklılıkları açıklamaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Ekip şimdi çalışmadan elde ettiği verileri, insanların daha önceden denemedikleri yiyeceklere nasıl tepki vereceğini tahmin eden bir sistem yaratmak için kullanıyor. Bu sistem, şu anda vücudun glikoz tepkisini yüzde 73 oranında doğru tahmin edebiliyor.

Sarah ve Helen ise, bu çalışma sayesinde birbirleriyle aynı gözükmelerine rağmen yiyeceklere verdikleri tepkilerin birbirlerinden çok farklı olduğunu öğrendiklerini söylüyorlar.

Orijinal makale: New Scientist

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz