Kimya

Dünya’daki Metan Gazı Salınımları Artıyor Ve Biz Bunun Nedenini Bilmiyoruz

Dünya’daki metan gazı salınımları artıyor ve biz bunun nedenini bilmiyoruz. Son birkaç yıl içinde seviyesi hızla artan kuvvetli bir sera gazı, geçtiğimiz yıl yine ciddi bir artış gösterdi. Araştırmacılar bunun nedenini tam olarak açıklayamıyor. Metan gazının atmosferdeki yoğunluğu, 2018 senesinde 10.77 ppb oranında arttı ve bu son 20 sene içindeki ikinci en yüksek yıllık artış oldu.

Karbondioksite göre daha kısa ömürlü ama ondan çok daha kuvvetli bir sera gazı olan metan gazı 2007’den beri artış gösteriyor ve bu artış oranı son dört yıl içinde hızlanmış durumda. Bu senenin başlarında, araştırmacılar metan seviyesinin bu hızda artmaya devam etmesi halinde, Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerini (küresel ısınmayı 2 dereceyle sınırlamak ve 1.5 derecenin altında tutmak için çaba sarf etmek) tutturmanın çok zor olacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Araştırmacılar bu durumun endişe verici olduğunu ve daha da endişe verici olanınsa, metanın bu hızda artmasına neyin sebep olduğunun bilinmemesi olduğunu söylüyorlar.

Küresel Isınma Ve Metan Salınımı Birbirini Tetikliyor Olabilir

Araştırmacılara göre, daha sıcak bir iklime sahip olan Dünya, tropik bölgelerdeki sulak arazilerden daha fazla metan salınımı gerçekleşmesine neden oluyor ve bu da küresel ısınmayı daha da alevlendiriyor olabilir. Yani her ne kadar bu fikrin doğruluğunu kanıtlamak için daha fazla kanıta ihtiyaç olsa da, bu iki durumun birbirini tetikliyor olması mümkün.

Londra’daki Royal Holloway Üniversitesi’nden Rebecca Fisher, “Hala metan salınımındaki artışın öncelikli olarak ‘doğal’ salınımlara mı, yoksa insan faaliyetlerine mi bağlı olarak gerçekleştiğini bilmiyoruz,” diyor.

Metan artışının önemli olmasının bir diğer nedeni de, son yıllarda araştırmacıların bu gazın küresel ısınmaya sanılandan daha kuvvetli bir etki yaptığını keşfetmekte olmaları. Birleşmiş Milletler’in 1990 yılında yayınladığı bir rapor, 1 ton metanın 1 ton karbondioksidin 21 katı kadar küresel ısınma gerçekleştirme potansiyeline sahip olduğu görüşündeydi. Bu potansiyel, bir sonraki bildiride 28 kat olarak güncellendi ve 2022’de yayınlanacak raporda da potansiyelin 35 kata kadar yükselebileceği düşünülüyor.

Kaynak: https://www.newscientist.com/article/2204466-earths-methane-emissions-are-rising-and-we-dont-know-why/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz