Tarih

Van Gogh Gerçekten De İntihar Mı Etti?

Van Gogh gerçekten de intihar mı etti? Ressam Vincent Van Gogh’un intihar ederken kullandığı düşünülen silah, Fransa’da gerçekleştirilen bir açık artırmada 162.500 Euro karşılığında alıcı buldu. Ancak bu açık artırma, tetiği çekenin gerçekte kim olduğu konusundaki tartışmaların yeniden alevlenmesine neden oldu: Van Gogh gerçekten de intihar mı etti, yoksa onu bir başkası mı vurdu?

Van Gogh uzmanları yıllar boyunca ressamın Temmuz 1890’da kendisini göğsünden vurarak intihar ettiğine inandılar. Van Gogh’un ölümünden 70 yıl sonra, öldüğü yer olan Auvers-sur-Oise isimli Fransız köyü yakınlarında bir silah bulundu ve çoğu kişi bu silahın ressamın intihar etmek için kullandığı silah olduğuna inandı.

Rene Secretan Tarafından Vurulduğu İddiası

Ama 2011 yılında, biyografi yazarları Gregory White Smith ve Steven Naifeh, Van Gogh’un kendisini vurmadığını; yaz aylarını geçirmek için köyde bulunan 16 yaşındaki Rene Secretan’ın onu kazayla vurduğunu ileri sürdü.

Yazarların iddiasına göre, Secretan ve erkek kardeşi Auvers’de kaldıkları sırada, Van Gogh’la hem arkadaşlık yaptılar hem de ona zorbalık ettiler ve Secretan olaya dahil olan silaha sahipti. Ressam Secretan’la yaşadığı bir kavga sırasında vuruldu ve yaralanmasıyla ölümünün gerçekleşmesi arasında geçen 30 saat içinde çocukları korumak adına kendi kendisini vurduğunu ifade etti.

Paris’te açık artırmaya çıkarılan Belçika yapımı 7 milimetre çapındaki Lefaucheux marka silah, doktorunun ressamın vücudundan çıkardığı 7
milimetre çapındaki merminin tarifiyle uyum sağlıyor.

Çoğu Van Gogh Uzmanı Naifeh Ve Smith’in Teorisini Kabul Etmiyor

Silah 1965 yılında, Van Gogh’un ölümünden 75 yıl sonra, bir çiftçi tarafından Auvers’deki bir tarlada bulunmuştu. Yazar Alain Rohan’ın yaptığı araştırma, paslanmış silahın en az 50 yıl boyunca toprağa gömülü olarak kaldığı sonucuna varmıştı.

Van Gogh uzmanı Martin Bailey’ye göre, çoğu Van Gogh uzmanı bu silahın ressamın kendi canına kıymak için kullandığı silah olduğunu kabul ediyor. Bailey, Van Gogh Müzesi’nin de bu silahın onun kullandığı silah olması konusunda “güçlü bir olasılık” ifadesini kullandığını söylüyor ve çoğu Van Gogh uzmanının Naifeh ve Smith’in teorisini kabul etmediğini belirtiyor.

Dünyanın en ünlü ressamlarından biri olmasına rağmen, Van Gogh yaşadığı süre boyunca sadece bir tane resim satabildi. Van Gogh’un bugüne kadar en pahalıya alıcı bulan resmi “Dr. Gachet’in Portresi” isimli resmi oldu ve bu resim 1990 yılında 82 milyon dolara satıldı.

Kaynaklar:

 CNN Style

 Live Science

1 Comment
  1. MUSTAFA YEKBAŞ 5 ay ago
    Reply

    ÇEVİRİ VE DERLEME İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz