Fizik

Güneş’in Dışı Neden Yüzeyinden Daha Sıcak?

Güneş’in dışı neden yüzeyinden daha sıcak? Güneş’e dair sahip olduğumuz en büyük ve uzun zamandır cevaplanamamış sorulardan birisi, neden dış atmosferinin yüzeyinden daha sıcak olduğu. Şimdi, Michigan Üniversitesi araştırmacıları bu sorunun cevabını bildiklerine inanıyorlar ve NASA’nın Parker Solar Probe isimli uzay aracının yardımıyla bunu kanıtlayabilmeyi umuyorlar.

Yaklaşık iki sene içinde, bu uzay aracı Güneş’i çevreleyen ve ısınmanın daha önce uzayda görülenden tamamen farklı olduğu bu alana giren insan yapımı ilk araç olacak. Ve The Astrophysical Journal Letters’da yayınlanan çalışmaya göre, araştırmacılar bu ısınmaya bu alan içinde bulunan ve ileri – geri hareket eden küçük manyetik dalgaların sebep olduğu yönündeki teorilerini bu sayede test etme imkanı bulacak.

Bu bilmeceyi çözmek, bilim insanlarının Güneş’teki hava durumunu daha iyi anlamasını ve öngörmesini sağlayacak. Ve bunu yapmanın ilk adımı da, Güneş’in dış atmosferindeki bu aşırı ısınmanın nerede başladığını ve nerede sonlandığını belirlemek.

Alfven Dalgaları

Güneş’in yüzeyinin yukarısında bulunan ve aşırı ısınmanın olduğu bu alanda sıcaklık genel olarak artıyor. Ancak daha da tuhaf bir şekilde, burada var olan elementlerin her biri farklı ısı derecelerine ulaşıyor. Bazı ağır iyonlar, bu alanın her noktasında bulunan hidrojenden 10 kat daha sıcak hale geliyor; yani Güneş’in merkezinden bile daha sıcak oluyorlar.

Aynı alanda, Güneş’in yüzeyi ve bu ısınma alanının en dış kenarı arasında ileri – geri hareket eden hidromanyetik “Alfven dalgaları” da bulunuyor. Alfven noktası adı verilen en dış kenarda, Güneş rüzgarı Alfven hızından daha hızlı hareket ediyor ve bu nedenle dalgalar artık Güneş’e geri dönemiyor.

Soruların İki Yıl İçinde Cevaplanması Bekleniyor

Aşırı ısınmanın olduğu bu alanın Güneş yüzeyinden ne uzaklıkta sonlandığını bulmak isteyen araştırmacılar, güneş rüzgarı konusundaki onlarca yıllık veriyi incelediler ve yaptıkları hesaplamalar sonucunda, aşırı ısınmanın olduğu alanın dış sınırının ve Alfven noktasının tamamen öngörülebilir bir şekilde, birbirleriyle uyum içinde hareket ettiklerini buldular.

Peki, aşırı ısınma alanının dış sınırını işaret eden Alfven noktası mı? Alfven noktasının altında kalan bölgede değişen ve ağır iyonların aşırı derecede
ısınmasına neden olan şey tam olarak ne? Bu soruların cevaplarını önümüzdeki iki yıl içinde bulabiliriz. Parker Solar Probe uzay aracı 2018 yılının Ağustos ayında yolculuğuna başladı ve şu anda Güneş’e giderek daha çok yaklaşıyor. Araştırmacılar aracın 2021 yılında aşırı ısınmanın olduğu alana gireceğini tahmin ediyorlar.

Orijinal makale: Science Daily

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz