Teknoloji

WhatsApp’ta Güvenlik Açığı: Hemen Güncelleyin!

WhatsApp’ta güvenlik açığı: Hemen güncelleyin! Bilgisayar korsanlarının WhatsApp’ın arama özelliği yoluyla telefonlara casus yazılım yükleyebildiği konusundaki endişeler üzerine, şirket bir güncelleme yayınladı ve kullanıcılarının bu güncellemeyi yapmaları gerektiğini açıkladı.

Uygulamadaki güvenlik açığı, saldırganların hedef cihazı çaldırarak iPhone ve Android telefonlara kötü amaçlı bir kod yüklemesine olanak tanıyor. Financial Times’ın haberine göre, kullanıcılar bu aramayı cevaplamasa bile kod telefona yüklenebiliyor ve bu aramanın yapıldığı bilgisi genellikle telefondan siliniyor.

Facebook’un sahibi olduğu şirket, saldırının istihbarat teşkilatları için geliştirilen casus yazılımlarla benzerlik taşıdığını açıkladı. Yazılımın insan hakları kampanyalarına destek veren kişilerin telefonlarına erişim sağlamak için kullanıldığına dair endişeler bulunuyor.

İsrailli Bir Güvenlik Şirketinden Şüpheleniliyor

WhatsApp Financial Times’a yaptığı açıklamada, saldırının cep telefonlarının işletim sistemlerini ele geçiren casus yazılımlar sağlamak konusunda hükümetlerle çalıştığı bilinen özel bir şirketin tüm ayırt edici özelliklerini taşıdığını söyledi.

Dünya genelinde 1.5 milyar kullanıcısı olduğunu iddia eden WhatsApp, güvenlik açığını Mayıs ayı başında keşfettiğini ve Amerikan Adalet Bakanlığı’nı konu hakkında bilgilendirdiğini açıkladı. Financial Times’ın haberine göre, casus yazılım İsrailli bir siber güvenlik ve
istihbarat şirketi olan NSO Group tarafından geliştirildi. Ancak NSO Group gazeteye yaptığı açıklamada hakkındaki iddiaları reddetti.

https://www.newscientist.com/article/2202899-you-should-update-whatsapp-
to-avoid-a-surveillance-vulnerability/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz