Teknoloji

Yakında Tabletimizin Şeklini İstediğimiz Gibi Değiştirebileceğiz

Yakında tabletimizin şeklini istediğimiz gibi değiştirebileceğiz. Şu anda ekranı katlanabilen cep telefonlarını satın alabiliyoruz. Ama gelecekte,
dokunmatik ekranlar parçalara ayrılabilir ve yeniden birleştirilebilir bir özelliğe sahip olabilir.

Swansea Üniversitesi’nden Alix Goguey ve meslektaşları, birbirinden bağımsız bloklardan oluşan ve tıpkı Lego parçaları gibi farklı şekillerde birleştirilebilen bir ekran geliştirdiler.

PickCells adı verilen bu bloklar, kullanıcının o andaki ekran faaliyetine en uygun olacak şekilde yapılandırılabiliyor. Örneğin, cihazın şekli bir video oyunu kumandası olarak işlev gösterecek şekilde değiştirilebiliyor veya bloklar fiziki olarak cihaz için bir şifre oluşturmak adına kullanılabiliyor ve bu düzenlemeyle cihazın kilidi açılabiliyor.

Uygulama Geliştiriciler İçin Bir Meydan Okuma

Ekibin yarattığı prototipte, her parçanın kenarlarında birbirlerine tutunmalarını sağlayan düzenekler ve mıknatıslar bulunuyor. Cihaz şu an için kendi başına çalışabilir durumda olmadığından, iki blok birbirine tutunduğunda, düzenekler blokların yeni konum bilgilerini cihazın genel yapılandırma durumunu takip eden bir bilgisayara kablosuz olarak gönderiyor.

Prototipteki bloklar yaklaşık olarak 3.5 santimetreye 3.5 santimetre boyutlarında olan kare şeklinde ekranlardan oluşuyor. Goguey, konseptin farklı şekillerde olan bloklar oluşturmak için de kullanılabileceğini ve bu parçaların 1 santimetreye 1 santimetre kadar küçük de olabileceğini belirtiyor.

Ancak öngörülemeyen ekran şekilleri uygulama geliştiricileri için bir meydan okumayı da beraberinde getirebilir. Goguey, “Uygulama geliştiriciler artık klasik dikdörtgen ekranlarla değil, kontrolleri altında olmayan farklı ekran şekilleriyle başa çıkmak zorunda kalacaklar,” diyor.

https://www.newscientist.com/article/2202534-make-a-shape-shifting-tablet-with-touchscreens-that-click-together/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz