Teknoloji

Sanat Ve Bilimi Beyin Üzerinde Buluşturan Sergi: Cerebro

Sanat ve bilimi beyin üzerinde buluşturan sergi; Cerebro. Portekiz’in başkenti Lizbon’da devam etmekte olan bir sergi, insanın en
karmaşık organı olan beyni sanatla birleştirerek gözler önüne seriyor ve insanlara büyüleyici bir deneyim sunuyor.

Gulbenkian Vakfı’nın düzenlediği bu yeni sergi, ziyaretçilerini loş bir ışıklandırmaya sahip giriş alanındaki devasa bir ekranda gösterilen bir insan
beyni dilimiyle karşılıyor. Beynin uzun ve kıvrımlı sinir yollarının ve sinir hücresi katmanlarının altın renginde yansıtıldığı görüntü ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.

Görüntüdeki renkler değişiyor, görüş açısı yavaşça farklılaşıyor ve yakınlaşıyor, dendritlerin incecik dallara benzeyen yapılarını ve aksonların kıvrımlarını daha derinlemesine görmeye olanak tanıyor ve sonra yavaşça yeniden büyük resim ekrana geri geliyor.

Görüntüdeki Gerçek Bir Beyin Değil

Görüntüdekinin gerçek bir beyin olmadığını anlamak için biraz zaman geçmesi gerekiyor. Bu aslında, insan beyninin sinirbilimci Greg Dunn ve fizikçi Brian Edwards tarafından özel bir teknik kullanılarak resmedilmesinin ardından bilgisayarda üretilen son derece gerçekçi bir videosu. Dunn ve Edwards bu çalışmalarına ‘Self Reflected’ adını veriyor. Bu muhteşem görüntülerde beynin ne kadar mucizevi bir organ olduğu ve “ben” olma duygusunu yaratan şeyin beyindeki bu kıvrımlar ve iç içe geçen yapılar olmasının ne kadar hayret verici olduğu görülüyor.

Cerebro (Beyin) isimli bu serginin küratörü olan ve Portekiz’deki Gulbenkian Bilim Enstitüsü’nde nörobiyoloji uzmanı olarak görev yapan Rui Oliveira, sergide “insanların anında ilgilerini çekecek ve onları hayrete düşürecek duygusal, duyumsal ve derin bir ortam” yaratmak adına sanat ve bilimi bir araya getirmeyi amaçladığını söylüyor.

İnsanlar Kendi Beyin Ritimlerini Görebiliyor

Serginin devamında karşılaşılanlar insanların bilimin ortaya koydukları karşısında daha da şaşırmasına sebep oluyor. Loş bir ışıklandırmaya sahip
alandaki soluk gri renkli yüzeyler üzerinde sergilenen şık diyagramlarda, üçönemli ve büyük konu hakkında okunabilecek bolca şey bulunuyor: beynin karmaşıklığı, zihnin oluşumu ve beynin yapay zeka ve robot teknolojisindeki geleceği.

Sergide insanların kendi beyinlerini yaratıcı bir şekilde çalışırken görme fırsatı da bulunuyor. İnsanlar elektroensefalogram başlıkları takarak, çok büyük bir ekranda dönmekte olan beyin şemalarının içinde beyin ritimlerini renkli çizgiler halinde görebiliyor. Ve aynı anda da, bu başlıkları takan herkesin beyin dalgaları sese dönüştürülüyor ve sonuçta kolektif “beyin orkestrası” yeni bir müzik eseri yaratıyor.

Serginin beyin hakkında insanlara öğretecek çok şeyi olsa da, organizatörler herhangi bir turne planlarının olmadığını söylüyorlar.

https://www.newscientist.com/article/mg24232270-600-the-great-wonder-
and-strangeness-of-the-human-brain/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz