Astronomi

Evrenin Manyetik Gücü Şaşırtıcı Derecede Zayıf

Evrenin manyetik gücü şaşırtıcı derecede zayıf. Yapılan yeni bir incelemeye göre, tüm evrenin manyetik gücü bir buzdolabı magnetinden 2.5 milyar kat daha zayıf.

Toronto Üniversitesi’nden Bryan Gaensler, “Manyetik alan bu anlamda zayıf ama çok fazla enerjisi var. Samanyolu’ndaki manyetizmada bulunan enerji miktarı bir yıldız ışığındaki kadar,” diyor.

Gaensler ve meslektaşları, galaksiler arası uzaya yayılan manyetik alan gücünü ölçmek için Faraday etkisini kullandılar. Ekip önce evrendeki polarize ışık kaynaklarını içeren bir kataloğu taradı. Bu polarize ışıklar genellikle çiftler halinde oluyorlar çünkü çoğu zaman galaksilerin merkezlerinde birbirlerinin zıt yönüne ikiz radyasyon jetleri fırlatan süper kütleli kara delikler bulunuyor. Bunların manyetik alanı aydınlatan iki projektöre benzediğini söyleyen ekip, bu noktalardaki manyetik alanın gücünü saptamak için, incelemelerinde bu ikililerin 317 tanesini kullandı.

40 Nanogauss Değerinde

Bu ışık altında görülen manyetizmanın bir kısmının galaksilerin içindeki maddeden geldiğini, bir kısmınınsa ışık galaksiler arası ortamda bize doğru yol alırken ilave olduğunu söyleyen araştırmacılar, bunları birbirinden ayırabilmek için, ikisi de aynı yönden gelen ama biri daha yakındaki kaynağın iki ya da üç katı uzaklıkta olan 5111 uzak polarize ışık ikilisini karşılaştırdı.

Uzayda yapılan yolculuk ne kadar uzun olursa, Faraday etkisi de o kadar büyük olduğundan, ekip galaksiler arası ortamın yaptığı katkıyı hesaplamak için, daha yakında olan kaynakların manyetik alan ölçümlerini toplam değerden çıkardı ve sonuçta, evrenin manyetik gücünün 40 nanogauss değerinde olduğunu buldu. Bir buzdolabı magnetinin manyetik gücü yaklaşık 100 gauss civarında.

Bilim insanları bu bulgunun doğruluğunu onaylamak için daha fazla çalışmanın yapılmasına ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

https://www.newscientist.com/article/2202343-the-universe-is-2-5-billion-times-less-magnetic-than-a-fridge-magnet/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz