Astronomi

Ay’ın Uzak Tarafında Ne Var?

Ay’ın uzak tarafında ne var? Her gece Ay’a baktığınızda size tanıdık gelen gölgeler ve şekiller gördüğünüzü fark edebilirsiniz. Aslına bakarsanız, sizin Ay’a baktığınızda gördükleriniz, ilk insanların gördükleriyle aynı.

Küre şeklindeki Ay’ın Dünya’dan bakıldığında sadece bir tarafı görülebiliyor. Ve
bizler Ay’ın “uzak tarafını” ilk kez Sovyetler Birliği’nin Luna 3 isimli uzay aracı 1959 yılında Ay’ın etrafında tur atıp çektiği resimleri Dünya’ya gönderdiğinde görebildik.

Görülen Manzaranın Hep Aynı Olmasının Sebebi Kütle Çekim Kilidi Olgusu

Görülen manzaranın hep aynı olmasının sebebi kütle çekim kilidi adı verilen bir olgu. Dünya ve Ay birbirlerine yakınlar ve bu nedenle birbirlerine önemli ölçüde çekim kuvveti uyguluyorlar. Bu kuvvetler ikisinin de dönüş hızını yavaşlatıyor. Ve Ay’ın oluşmasından kısa bir süre sonra, bu kuvvetler Ay’ın dönüş hızını yörünge periyoduyla uyumlu olacak şekilde kilitlediler.

Şimdi, Ay Dünya’nın etrafında, kendi ekseni etrafında döndüğü aynı süre zarfında dönüyor: yaklaşık 28 günde. Biz Dünya’dan Ay’ın her zaman aynı
yüzünü görüyoruz ve Dünya da, Ay’dan bakıldığında gökyüzünde hareketsiz bir şekilde duruyor gibi görünüyor.

Ay’ın yakın tarafı gayet iyi bir şekilde incelenmiş durumda çünkü burayı görebiliyoruz. Astronotların iniş yaptığı bölge Ay’ın bu tarafı oldu. Bunun nedeni Dünya’da olan NASA’yla iletişim halinde kalabilmekti. Apollo görevlerinin topladığı tüm örnekler de Ay’ın bu yakın, görünen tarafından elde edildi.

Chang’e 4’ten Var Olan Sorulara Yanıtlar Getirmesi Bekleniyor

Ay’ın uzak tarafı bizim bakış açımızdan görünebilir durumda olmamasına rağmen, ona Ay’ın karanlık tarafı ya da karanlık yüzü demek doğru değil. Çünkü Dünya’da olduğu gibi, Ay’ın da tüm tarafları gece ve gündüzü deneyimliyor. Bir aylık bir süreç içerisinde, Ay’ın tüm taraflarında eşit miktarda gündüz ve gece oluyor. Ay’daki bir gün Dünya’daki yaklaşık iki haftaya denk geliyor.

Modern uydular sayesinde astronomlar Ay yüzeyini tamamen haritalandırmış durumdalar. Çin’in Ay’ın uzak tarafındaki Aitken Havzasına gönderdiği Chang’e 4 isimli uzay aracı şu anda orada incelemelerde bulunuyor. Araştırmacılar Chang’e 4’ün bu kraterin yüzey özellikleri hakkındaki sorulara yanıt bulmaya yardımcı olmasını ve Ay topraklarında bir şeylerin yetişip yetişemeyeceğini test etmesini umuyorlar.

Mars’a Ulaşmaya Yardımcı Olacak Kaynaklara Bakılıyor

Bilim insanları gelecek insanlı görevler için hazırlık yapmakta olduğundan, şu anda rover adı verilen insansız keşif araçları da Ay’ın tüm taraflarını
araştırıyorlar ve Ay’ın insanlığın Mars’a ulaşmasına yardımcı olacak kaynaklarına bakıyorlar. Örneğin, NASA’nın LCROSS uydusunun 2009 senesinde Ay’ın kuzey ve güney kutuplarının altında bulduğu su hidrojen ve oksijene ayrıştırılabilir ve yakıt olarak ve solumak için kullanılabilir.

Araştırmacılar Ay’ın kutuplarında bulunan ve bazıları da kelimenin tam manasıyla hiç gün ışığı görmemiş olan kraterleri keşfetmeye adım adım
yaklaşıyorlar. Bu kraterler derinler ve güneş ışığının asla krater zeminine ulaşamayacağı noktalardalar. Ay’ın aydınlığa kavuşmamış yönlerinin olduğu kesin. Ama uzak tarafının tümünü bunlardan biri olarak sayamayız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz