Biyoloji Sağlık Sinirbilim

Beyin-Vücut Bağlantısının İçyüzü

Arkansas Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen bir çalışmaya göre beynin motor korteksindeki nöronlar beklenmeyen bir şekilde iş bölümü sergiliyor. Bu keşif araştırmacılara beynin vücudu nasıl kontrol ettiği konusunda yardımcı olabilir ve bazı nörolojik hastalıklar hakkında fikir sağlayabilir.

Araştırmacılar tavşanların motor korteksindeki nöronlarda çalıştılar ve bu nöronların iki gruba ayrıldığını buldular: vücudun farklı bölgeleriyle iletişim kuran ve kontrol eden “dış odaklı” nöronlar ve sadece kendi aralarında iletişim kuran, vücudun herhangi bir bölgesine sinyal göndermeyen “iç odaklı” nöronlar. Araştırmacılar ayrıca motor korteksteki artmış inhibisyona karşılık olarak dış odaklı nöronların iç odaklı nörona dönüştüğünü buldular.

Woodrow Shew, inhibisyon sinyalindeki değişikliklerin birçok beyin hastalığına neden olduğunu belirtiyor.

“Motor korteksteki inhibisyonu arttırdığımızda, vücudu kontrol etmekten sorumlu olan nöronlar daha iç odaklı hale geliyor. Bu da motor korteksten kaslara gönderilen sinyallerin normalde olmayan ‘dağınık’ iç sinyaller tarafından bozulduğu anlamına geliyor.”

Rett sendromu inhibisyon artışıyla ilişkili olan nadir ama şiddetli bir nörolojik hastalık. Shew, Rett sendromu için bu bulguların anlamını daha çok araştırmayı planlıyor.

 

 

Kaynak: 

https://medicalxpress.com/news/2019-04-important-insight-brain-body.html

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz