Sağlık

Sivrisineklere Savaş Açın

Sivrisineklere şavaş açın. Sivrisinekler küçük ama tehlikeli hayvanlar ve iklim değişikliği de sivrisinek kaynaklı hastalıklar tehdidini çok daha kötü bir hale getiriyor. Ama herkesin kendisinden uzak tutmak istediği bu hayvanları biraz çabayla bahçenizden, şehrinizden ve hemen hemen diğer her yerden uzaklaştırabilirsiniz.

Var olan yaklaşık 3500 sivrisinek türünün büyük çoğunluğu sadece sinir bozucu olmakla kalıyor ve insan sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturmuyor. Örneğin, sadece Anofel türü sivrisinekler sıtma hastalığını insanlara geçiriyor ve bu olsa bile, 430 türü bulunan Anofel sivrisineklerinin yüzde 10’undan daha azı sıtmaya neden olan paraziti taşıyor.

Birçok Ciddi Hastalık Yayanlar Da Var

Ama hastalık yayan sivrisinekler elbette ki toplum sağlığı için büyük bir tehlike oluşturuyor. Onların sadece tükürüğü bile bize hastalık bulaştırmak için yeterli oluyor ve bu hayvanlar sıtmaya ek olarak Zika virüsü, Batı Nil virüsü, sarıhumma, ensefalit ve diğer birçok ciddi hastalığı yayıyorlar. Daha da kötüsü, kan emmek konusunda o kadar ustalaşmış durumdalar ki, ısırıldığınızı fark etmediğiniz takdirde hastalık belirtileri baş gösterene kadar tehlikede olduğunuzu bile fark etmiyorsunuz.

Ve bu, insanlar olarak bizim oluşmasına yardımcı olduğumuz bir problem. İklim değişikliği nedeniyle sonbahar ve kış mevsimlerinin daha ılık geçmesi, bu hayvanların soğuk havalarda kış uykusuna yatmaması ve soğuklar nedeniyle ölmemesi anlamını taşıyor. Üstelik, yarasalar gibi sivrisinekleri avlayan hayvanların nesilleri insanların yaptığı müdahaleler, istilacı hayvan türleri ve sivrisinek savarlar nedeniyle tükeniyor.

Durgun Su Kaynaklarından Kurtulun

Sivrisineklerden kurtulmak için en iyi başlangıç noktası, onların hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu sıvılara (kan ve su) olan erişimlerini kısıtlamak. Dişi sivrisinekler yumurtalarını bırakabilmek için kana gereksinim duyuyor çünkü protein ve demir olmadığında üreme döngüleri duruyor. Onlar ayrıca, sivrisinek larvalarının su yüzündeki organik maddelerle besleniyor olmaları nedeniyle yumurtalarını bırakmak için durgun sulara da ihtiyaç duyuyorlar.

Dolayısıyla işe yumurtaları ve larvaları temizlemekle başlayın. Köpeğinizin bahçedeki su kabından, yaşadığınız çevrede var olabilecek o inatçı su
birikintisine kadar her türlü durgun su kaynağından kurtulun. İki-üç günden fazla içi suyla dolu olarak duran her kabı boşaltın ve içinde olabilecek her türlü sivrisinek yumurtasından kurtulmak için kabı ovalayarak iyice yıkayın. Ayrıca evinizdeki veya eviniz çevresindeki su akışı yolları üzerinde herhangi bir engel varsa (yaprakların tıkadığı bir oluk gibi) bunu giderin.

Düzenli Olarak Bahçe Bakımınızı Yapın

Eğer insan yapımı durgun bir su kaynağını boşaltamıyor ya da temizleyemiyorsanız, suya sivrisinek yumurtalarını öldüren bir bakteri olan
Bacillus thuringiensis katın. Suda yaşayan balıklar ya da diğer canlı türleri yoksa, suya methoprene de katabilirsiniz ama bir böcek ilacı olan bu maddenin doğal su yollarına karışmadığından emin olun.

Sivrisineklerle başa çıkmak için düzenli olarak bahçenizin bakımını yapın ve yabani otları kesin. Veranda veya bahçe kapınıza ve pencerelerinize sineklik takın. Kapı ve pencere çerçevelerinizdeki büyük açıklıkları kapı-pencere izolasyon bantlarıyla doldurun. Sivrisineklerin evcil hayvanlardan da beslendiğini unutmayın, bu nedenle eğer hayvanlarınız dışarı çıkıyorsa onları bu tip hayvanlardan koruyan ürünler kullanın. Sivrisineklerin kalp kurdu hastalığını da yaydığını unutmayın.

Doğayı Onlara Karşı Kullanın

Siz sivrisinekleri yemeyi düşünmek bile istemeyebilirsiniz ama bu uçan kan emiciler ve larvaları yaşadığınız yerdeki pek çok hayvan için gayet leziz
yiyecekler. Yarasalar, kuşlar, kurbağalar, balıklar ve hatta Toxorhynchites türü etçil sivrisineklerin bile yediği bu hayvanların sizi yemesini engellemenin en iyi yolu, başka hayvanların önce davranıp onları yemesini sağlamak olabilir.

İşe bölgenizde yaşayan doğal sivrisinek avcılarını araştırarak başlayın. Tüm canlıların mutlu olmak için üç şeye ihtiyacı olduğunu hatırlayın: temiz su, barınacak bir yer ve gıda. Bu durumda bu küçük vampirler gıda konumunda olduğundan, siz etrafınıza çekmek adına ilgisini uyandırmak istediğiniz sivrisinek avcıları için barınacak yerler ve su sağlamaya odaklanın.

Kuş Ve Yarasa Evleri Kurun

 

Uçan sivrisinek avcıları için, ağaçlık alanlarda, özellikle bir gölet ya da havuz gibi durgun su kaynaklarının etrafında olmasına dikkat ederek, kuş ve yarasa evleri kurun.

Bunun yanı sıra akan su kaynaklarına da ihtiyacınız var. Dereler ve nehirler bunun için ideal olsa da, kuş çeşmeleri veya fıskiyelerdeki hareket halindeki sular da bu hayvanları çeker. Ancak biraz su içmek için bu kaynaklara gelecek olan hayvanların sadece kuşlar ve yarasalar olmayabileceğini de aklınızda bulundurun. Sivrisinekleri yiyen balıklar ve diğer su canlıları içinse, kendilerini korumak ve barınmak adına kullanabilecekleri su bitkilerini araştırın.

Hiçbir zaman sivrisinekleri tamamen yok edemeyeceğiz ama bu onların hayatımızı cehenneme çevirmesine izin vermemiz gerektiği anlamına gelmiyor. Evimizde ve çevremizde bazı akıllıca düzenlemeler yaparak onları kontrol altında tutabiliriz.

https://www.popsci.com/how-to-get-rid-of-mosquitoes?src=SOC&dom=fb#page-2

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz