Sağlık

Sık Sık Başınız Mı Ağrıyor?

Sık sık başınız mı ağrıyor? Bu hafta üçüncü kez başınız ağrıyor ve bunun sebebi her şey olabilir: stres, migren, soğuk algınlığı başlangıcı veya birçok farklı şey. Ama ya baş ağrınızın sebebi göz yorgunluğuysa?

İnsanların yüzde 60’ından fazlası, aralarında baş ağrısı, boyun ve omuz ağrıları, göz kuruluğu ve bulanık görme gibi şikayetlerin bulunduğu dijital göz yorgunluğu belirtileri yaşadıklarını rapor ediyor. Peki, cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi dijital aletlerin ekranları neden göz yorgunluğuna yol açıyor?

Göz hastalıkları uzmanı Michael J. Duerr, gözlerin üç metreden daha uzakta olan bir nesneye bakarken rahat olduğunu ve bundan daha yakında olan bir şeye bakmanın gözlerin çalışmasını gerektirdiğini söylüyor. Yani yakınınızda olan bir şeye baktığınızda, gözlerin birbirine doğru yaklaşarak baktığınız şeye odaklanması gerekiyor.

Göz Kırpmayı Unutuyoruz

Duerr, uzun süreler boyunca bu tip aletlerin ekranları başında kalmanın kasların ve gözlerin yorulmasına ve zorlanmasına yol açtığını belirtiyor. Spor sırasında yaptığınız çömelme (squat) hareketini saatlerce devam ettirdiğinizi düşünün. Bu durumda kaslarınız dayanılmaz şekilde ağrırdı. İşte yakınınızdaki şeylere odaklandığınızda göz kürelerinize olan şey de tıpkı buna benziyor.

Üstelik, bu aletlerin başında odaklanmış bir halde durmaya devam ettiğimizde, genellikle göz kırpmayı da unutuyoruz. İnsanlar normalde dakikada yaklaşık 15 kez göz kırpıyorlar. Ancak yapılan çalışmalar, insanların bilgisayar ya da diğer dijital aletlerin başında olduklarında gözlerini bu rakamın yaklaşık üçte biri oranında kırptıklarını gösteriyor. Ve göz kırpmayı unuttuğumuzda gözlerimizde kuruluk hissetmeye başlıyoruz.

Ekranlar Gözü Basılı Materyallerden Daha Çok Yoruyor

Aslında gözlerinizi yoran tek şey de bu tip aletlerin ekranları değil. Çok uzun zamanlar boyunca okumak, yazmak ya da gözlerinizin yakına odaklanmasını gerektiren diğer aktivitelerde bulunmak da göz yorgunluğuna neden oluyor. Ancak son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, ekranların gözde sebep olduğu yorgunluk ve tahriş oranlarının basılı materyallerin yaptığından daha yüksek
olduğunu gösteriyor.

Dolayısıyla, dijital çağın bir gerekliliği olarak çoğu insan gibi her gün uzun saatler boyunca yakın mesafelere odaklanmayı gerektiren işler yaptığınızda, gözleriniz oldukça fazla çalışıyor ve ardından da işte o sinir bozucu baş ağrısı geliyor.

Baş Ağrısının Sebebini Nasıl Bulacaksınız?

Baş ağrısının göz yorgunluğuna bağlı olup olmadığını ağrının yerine bakarak saptayamazsınız. Uzmanlar ağrıyı hissettiğiniz bölgenin, ağrıya neyin neden olduğunun kesin bir göstergesi olmayabileceğini söylüyor.

Ağrının sebebini bulmanın iyi bir yolu, ağrıların zamanlamalarını takip etmek olabilir. Eğer belirtilerin hafta içlerinde hafta sonlarında olduğundan daha çok ortaya çıktığını ya da ağrının ekranda okuma yaparak fazlaca zaman harcadığınızda baş gösterdiğini görüyorsanız, göz yorgunluğuna bağlı olma olasılığı çok yüksektir.

Göz Doktoruna Gidin

Ama elbette ki, sebebi kesin olarak bilmenin tek bir yolu var. Eğer sürekli olarak baş ağrısı çekiyorsanız ve bunun gözlerinizle ya da görüşünüzle ilgili olduğundan şüpheleniyorsanız bir göz doktoruna gidin. Yaşadığınız belirtilerin göz yorgunluğundan kaynaklanıp kaynaklanmadığına ya da başka bir uzmana görünüp görünmemeniz gerektiğine karar verebilecek olan kişi bir uzmandır.

Eğer halihazırda bir gözlüğünüz yoksa, uzmanların en azından iki yılda bir göz muayenesi yaptırılmasını önerdiğini duymak sizi şaşırtabilir. Eğer en son bir göz doktoruna görünmenizin üzerinden uzun bir zaman geçtiyse, hemen bir randevu almayı ihmal etmeyin. Çünkü siz farkında olmayabilirsiniz ama bir gözlük kullanma zamanınız gelmiş olabilir ve bu durum yaşadığınız göz yorgunluğu belirtilerine katkı sağlayabilir.

https://www.popsci.com/eye-strain-causes-
headache?con=TrueAnthem&dom=fb&lnk=TA&src=SOC&utm_campaign=&ut
m_content=5cbc7e9616ce3f000141b0b8&utm_medium=&utm_source=#page-
2

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz