Biyoloji Sağlık Teknoloji

Daha Az Şeker Tüketmek İçin Oynayın

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre yetişkin Amerikalıların yarıdan fazlası aşırı ölçüde ticari şeker tüketiyor. Başlıca diyet rehberleri ticari şeker miktarı yüksek gıdaların tüketiminin kısıtlanmasını öneriyor. Drexel Üniversitesi psikoloji bölümünden öğretim görevlisi Dr. Forman’in öncülük ettiği yeni bir çalışmaya göre bir bilgisayar oyunu, kullanıcılarının daha az şeker tüketmelerine yol açarak kilo vermelerini ve daha sağlıklı olmalarını sağlayabilir.

Ticari şekerin fazla kalorilerin başlıca sorumlularından biri olduğunu söyleyen araştırmacılar şekerin aynı zamanda hastalık riskini arttırdığını, bu sebeple kişinin diyetinden ticari şekeri çıkarmasının zayıflamasına ve hastalık riskini azaltmasına yardımcı olduğunu da belirtiyorlar.

BİLİŞSEL OYUN EGZERSİZLERİNİN ZAYIFLAMAYA YÖNELİK ETKİLERİNİ ARAŞTIRAN İLK ÇALIŞMA

Araştırmacılar kullanıcılarının beslenme alışkınlıklarını iyileştirmesi amacıyla beynin tatlı krizlerine yol açan uyartıları oluşturan bölgesini hedef alan bir “beyin egzersizi” oyunu geliştirdiler. Araştırmaya öncülük eden Dr. Forman’a göre bu evde uygulanabilecek kişiselleştirilmiş ve oyun haline getirilmiş inhibitör kontrol egzersizlerinin sürekli tekrar halinde zayıflamaya yardımcı olup olmayacağı konusuna yoğunlaşan ilk çalışma.

Dr. Forman’ın grubu bilişsel egzersize dayalı bir oyun tasarlayıp çalışmanın amaçlarına yönelik olarak Drexel Üniversitesi’nden profesör Michael Wager ve bir grup dijital medya bölümü öğrencisi ile birlikte çalışarak bu oyunu bilgisayar ortamına aktardılar ve oyuna “Diet DASH” adını verdiler.

BAŞLANGIÇTA SÜREKLİ ŞEKERLİ GIDALARI TERCİH EDEN KULLANICILAR SEKİZ HAFTA SONUNDA YÜZDE 3.1 ZAYIFLADI 

Çalışmada rastgele olarak aşırı kilolu ve fazla şeker tüketen 109 katılımcı belirlendi. Katılımcılar oyunu oynamaya başlamadan önce şekerin zararlı etkilerini anlamalarını sağlayıp hangi besinlerden kaçınmaları gerektiğini ve bunların yöntemlerini öğrenmelerini sağlayacak bir atölye çalışmasına katıldılar.

Katılımcılar daha sonra altı hafta boyunca her gün birkaç dakika, sonrasında da iki hafta boyunca haftada bir gün oyunu oynadılar. Oyunda kullanıcılar bir bakkal dükkanı içerisinde olabildiğince hızlı bir şekilde hareket ederek sağlıklı besinleri bakkal sepetine yerleştirip şekerli gıdalar gibi zararlı ürünlerden kaçınıyorlar. Bakkal sepetine yerleştirilen her sağlıklı besin için puan kazanıyorlar.

Başlangıçta daha yüksek oranda şekerli gıdaları tercih eden katılımcıların yarıdan fazlası sekiz haftalık oyun deneyiminin ardından vücut ağırlıklarının yüzde 3.1’i oranında zayıfladılar. Ayrıca kullanıcılar günlük oyun deneyimini tatmin edici bulduklarını, oyunun artık günlük rutinlerinin bir parçası haline geldiğini ve oyuna erişim sağlayabilmeleri halinde oynamaya devam etmek isteyeceklerini de ifade ediyorlar.

Araştırmacılara göre bu çalışmanın sonuçları zayıflamayı kolaylaştırmak amacıyla bilgisayar ortamındaki bilişsel egzersizlerin kullanımının işe yararlığına yönelik kayda değer bir destek sunuyor.

Kaynak: Neuroscience News

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz