Psikoloji

Otizm Yanılsamaya Karşı

sanal

Otizm yanılsamaya karşı. Sanal gerçeklik uygulamaları söz konusu olduğunda, insanlar genellikle vücut algıları üzerinde bir yanılsamaya düşüyorlar. Ancak yapılan yeni bir çalışmaya göre, otizmli insanlar bu yanılsamayı deneyimlemiyor.

Otistik insanların bazıları, otizmin dünyayı görmenin farklı bir yolu olduğu görüşündeler. İngiltere’de bulunan Anglia Ruskin Üniversitesi’nden Jane Aspell ve ekibi de, otizmli insanların bu belirli yanılsama türünü de farklı algılayıp algılamayacağını merak ettiler.Çalışmada insanın kendi bedenini sanki bir başkasının bedenine bakıyormuş gibi görmesini sağlayan sanal gerçeklik gözlükleri kullanıldı. Bu gözlüğü takanlar, bir avatarın sırtına vurulduğunu görüyor ve aynı anda, gerçek hayatta da kendi sırtlarına vuruluyordu. Bu durum genellikle insanların sanal avatarla bir bütün olmaya başladığını hissetmesine neden oluyor ve bulundukları yere dair olan algıları avatarın olduğu yere doğru değişim gösteriyor.

Çalışma 51 Gönüllüyle Yapıldı

Aspell ve ekibi, yaklaşık yarısı otizm hastası olan 51 gönüllü için bu ortamı oluşturdu. Çalışmanın ardından katılımcılar bir anket doldurdu ve sonuçta otizm hastalarının bu yanılsamadan etkilenmedikleri ortaya çıktı. Aspell, bu bulgunun otizm hastalığında “beynin insanın kendisini algılamasını sağlama yolunun bir şekilde farklı” olduğunu işaret ettiğini söylüyor.

Sanal gerçeklik çalışmasından önce, gönüllülerden farkında olmadan kendi kişisel alanları olarak gördükleri kendilerini çevreleyen alanın boyutunu ölçen bir testi de yapmaları istendi.

Kendimizi algıladığımız alanın cildimizde sonlanmadığını ve etrafımızda görünmeyen, belirsiz bir baloncuk olduğunu belirten Aspell, bu test sonucunda otizmli katılımcıların kişisel alanlarının, bu hastalığa sahip olmayanlardan 10 santimetre daha küçük olduğu sonucunun çıktığını da sözlerine ekliyor.

 

https://www.newscientist.com/article/2198710-people-with-autism-are-less-likely-to-fall-for-an-out-of-body-illusion/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz