Psikoloji

Başarısızlığı Başarıya Dönüştürmek

öğrenci başarısızlık yaşamış

Başarısızlığı başarıya dönüştürmek için yapabileceğiniz şeyler var. İnsanlar genellikle başarının başarısızlıktan doğduğunu söylerler. Ve bu klişe bir laf olmasına rağmen doğruluk payı da var. Ama Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nde eğitim psikolojisi profesörü olarak görev yapan Emmanuel Manalo’ya göre, bu söz bize bir mağlubiyeti nasıl bir galibiyete çevireceğimizi tam olarak anlatmıyor ve sonuçta, biz bir başarısızlığa uğradığımızda pes etmememiz gerektiğini biliyoruz, ama ediyoruz.

Manalo ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde öğrenme bilimleri profesörü olarak görev yapan Manu Kapur, geçtiğimiz Aralık ayında Thinking Skills and Creativitydergisi için başarısızlıktan fayda sağlamak üzerine özel bir sayı hazırladılar. Bu özel sayıdaki 15 çalışma öğretmenlere ve eğitim araştırmacılarına başarıya ulaşmak adına bir kılavuz sağladı. Örneğin, bu sayıda yer alan bir çalışma, öğrenciler bir görev üzerinde ne kadar erken ve ne kadar sık başarısız olursa, o kadar erken yollarında ilerlemeye devam edebileceklerini ve gelişebileceklerini ortaya koyuyordu. Bir diğer çalışmaysa, başarısızlıklar üzerindeki geri bildirimlerin en yapıcı olduğu zamanın, geri bildirimi yapan kişinin ilgili ve karşısındaki önemser gibi göründüğü ve geri bildirimi alan kişinin de negatif duygularla başa çıkmaya hazırlıklı olduğu zamanlar olduğu tespitini yapıyordu.  

Bir İşin Nasıl Tamamlanacağını Bilmek Önemli

Manalo ve yardımcı yazarları, bu özel sayıya kendi yaptıkları ve başarısızlığın günlük ve sıradan bir formunun üstesinden gelmeye odaklanan bir çalışmayı da dahil ettiler: bir işi veya görevi tamamlamamak.

Bu çalışma kapsamında, Manalo ve meslektaşları 131 üniversite öğrencisinden okul deneyimleri üzerine bir yazı yazmalarını istediler. Öğrencilerin yarısı yazılarını nasıl yapılandıracakları konusunda talimatlar aldı, diğer yarısıysa kendi hallerine bırakıldı. Ancak hepsi de, yazılarını bitirmeden önce durduruldular. Sonrasında, her ne kadar durduruldukları sırada ikinci gruptaki öğrenciler yazılarını tamamlamaya daha yakın olsalar da, araştırmacılar yazıları için talimatlar alan öğrencilerin yazılarını tamamlamak konusunda diğer gruptan daha motivasyonlu olduğunu gördüler. Yani, bir işin nasıltamamlanacağını bilmek, onu tamamlamaya daha yakın olmaktan daha önemliydi.

Hemingway Etkisi

Araştırmacılar bu bulguya, Ernest Hemingway’in sadece hikayenin devamında ne olacağını bildiği ve bu sayede yeniden işinin başına geçtiğinde yazar tıkanması durumunun önüne geçebileceği zamanlarda yazmayı bırakabilme eğiliminde olduğunu açıklamış olması nedeniyle “Hemingway etkisi” adını verdiler.

Manalo geçici olarak başarısız olmayı öğrenmenin, bir doktora tezini yazmayı bitirme, yeni bir dil öğrenme veya yeni bir teknoloji icat etme gibi birçok iş veya görevde insanlara daimi olarak başarısız olan kişilere dönüşmemeleri için yardımcı olabileceğine inanıyor.

 

 

 

https://www.scientificamerican.com/article/how-to-turn-failure-into-success/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz