Biyoloji

Suyun Yararı Da Bir Yere Kadar

su

Suyun yararı da bir yere kadar geçerli. İsrail medyasında yayınlanan bir habere göre, İsrail’deki bir kadın üç hafta boyunca sadece su ve meyva suyu içerek beslendi ve şu anda kalıcı bir beyin hasarına sahip olabilir.

İsrail’de yayın yapan Mako isimli haber sitesi, 40’lı yaşlarındaki kadının şiddetli malnütrisyon (yetersiz beslenme) tanısıyla hastaneye kaldırıldığını ve bu sırada vücut ağırlığının 40 kilogramın altında olduğunu bildirdi. Haberde üç hafta boyunca uyguladığı sıvı diyeti nedeniyle kadının vücudunda şiddetli bir tuz dengesizliği meydana geldiği ve beyninde “geri dönüşü olmayan bir hasar” geliştiği yönünde endişeler olduğu bilgisi paylaşıldı.

Tuz dengesizliğinin türü spesifik olarak belirtilmese de, Daily Mail’e göre bu hiponatremi olabilir.

Aşırı Su Tüketimi Hiponatremiye Sebep Olabiliyor

Mayo Clinic’e göre, hiponatremi kandaki sodyum seviyeleri çok düşük olduğunda meydana geliyor ve çok fazla su içmek de buna neden olabiliyor. Kandaki sodyum miktarı çok düşük olduğunda, su sodyum yoğunluğunu dengelemek için hücrelerin içine giriyor. Ama hücrelerdeki bu su artışı hücrelerin şişmesine yol açabiliyor. 

Hücrelerde meydana gelen bu tür şişmeler, özellikle beyin hücrelerinde geliştiğinde ciddi anlamda sorun teşkil eden bir tablo ortaya çıkıyor. Mayo Clinic, ağır vakalarda, beyinde hızlı bir şekilde gerçekleşen şişmenin komaya ve hatta ölüme bile yol açabildiğini söylüyor.

Su içmek sağlık için son derece önemli olsa da, Mayo Clinic insanları bu konuda aşırıya kaçmamaları, çünkü aşırı su tüketiminin hiponatremiye sebep olabileceği yönünde uyarıyor. Buna ek olarak, yoğun fiziksel performans gerektiren aktiviteler sırasında, insanların içtikleri suyun bir kısmının yerine hiponatremiyi önlemeye yardımcı olabilen elektrolitleri içeren sporcu içecekleri tüketmeyi de düşünebileceği belirtiliyor.

Live Science

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz