Biyoloji

Köpekler Sağlığımıza İyi Geliyor

köpekler

Köpekler sağlığımıza iyi geliyor. İnsanın en iyi dostu olarak görülen köpeklerin insan sağlığına da önemli bir fayda sağladığı ortaya çıktı. Yapılan bir çalışmaya göre, köpekleri olan insanların haftalık fiziksel aktivite hedeflerini tutturmaları çok daha muhtemel.

İngiltere hükümeti, yetişkinlerin haftada en az 150 dakikayı tempolu yürüyüş veya bisiklete binme gibi orta yoğunluklu aktiviteler yaparak geçirmesini öneriyor. Ama ülkedeki erkeklerin sadece yüzde 66’sı ve kadınların da sadece yüzde 58’i bu öneriye uyuyor.

Liverpool Üniversitesi’nde görevli Carri Westgarth ve meslektaşları, İngiltere’nin kuzeybatı bölgesinde yaşayan 385 aileyle anketler yaptılar. Bu ailelerin içinde 191 köpek sahibi yetişkin, 455 köpek sahibi olmayan yetişkin ve 46 da çocuk bulunuyordu. Ankete katılan insanların kendileri hakkında beyan ettikleri rakamsal verilerin doğruluğunu kontrol etmek için, aralarından 28 kişi bir hafta boyunca aktivite düzeylerinin takibini yapmak adına bir akselerometre kullandı.

Köpek Sahipleri Daha Aktif

Katılımcıların kendileri hakkında beyan ettiği verilere göre, köpek sahiplerinin yüzde 80’i, köpek sahibi olmayanlarınsa yüzde 62’si haftalık fiziksel aktivite hedeflerini tutturuyordu.

Sonuçta, akselerometreler köpek sahiplerinin köpekleri olmayanlardan günde 2000 adım daha fazla attığını ve 13 dakika daha fazla orta-yüksek yoğunluklu fiziksel aktivitede bulunduğunu gösterdi.

Üstelik, köpek dolaştırmak köpek sahipleri için diğer egzersizlerin yerini alıyor gibi de görünmüyordu. Bu insanların koşuya veya hafif tempolu koşuya çıkma olasılığının, köpekleri olmayan insanlardan daha yüksek olduğu görüldü.

Köpekler Kardiyovasküler Hastalıklar Ve Ölüm Risklerini Azaltıyor

Çalışmada elde edilen bulgular, köpek sahibi olmanın insanların aktivite seviyelerindeki etkisinin, ABD ve Avustralya’da yapılan çalışmaların bulgularından daha fazla olduğunu gösterdi. Bunun sebebi, daha sıcak iklimlere sahip olan yerlerde yaşayan köpek sahiplerinin köpeklerinin dışarıda serbestçe dolaşmasına izin vermesi ve onlarla yürümek için fazla gayret sarf etmemesi olabilir.

Westgarth, kötü hava şartlarının sıklıkla açık havada yapılan faaliyetleri daha az cazip kıldığı İngiltere’de bir köpek sahibi olmanın yetişkin insanları egzersize teşvik etmenin en iyi yolu olabileceğini çünkü hava iyi olmadığında bile insanların yine de köpeklerini dolaştırmaya çıkacaklarını söylüyor.

Köpeklerin insanlara olan faydaları bununla da sınırlı değil gibi görünüyor. Daha önceden yapılan çalışmalar, bir köpeğe sahip olmanın kardiyovasküler hastalık ve ölüm risklerinin daha az olmasıyla ilişkili olduğunu ortaya koymuştu.

Ve çocukların da, bebeklik dönemlerinde ne kadar çok evcil hayvanla yaşarlarsa, çocukluk çağlarının ilerleyen dönemlerinde alerjik bünyelere sahip olma risklerinin o kadar azaldığı biliniyor.

 

https://www.newscientist.com/article/2200122-dog-owners-are-more-likely-to-get-the-recommended-amount-of-exercise/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz