Biyoloji

Kısırlık Tedavisinde Bir İlk: 3 Ebeveynli Bebek Doğdu

embriyo

Kısırlık tedavisinde bir ilk: 3 ebeveynli bebek doğdu. Yunan bir kadın, üç insanın DNA’sını kombine eden tartışmalı bir teknik sayesinde erkek bir bebek dünyaya getirdi. Bu teknik kısırlık tedavisi için ilk kez kullanıldı.

Prosedürün gerçekleştirildiği Atina’daki The Institute of Life isimli klinikteki araştırmacılar, bebek ve annenin sağlık durumlarının iyi olduğunu açıkladılar.

9 Nisan’da bebeğini dünyaya getiren 32 yaşındaki kadının birkaç başarısız tüp bebek tedavisi geçmişi ve yumurta kalitesinde düşüklük bulunuyor.

Tekniğin Kısırlık Tedavisi İçin Kullanılması Tartışmalara Yol Açıyor

Ekip tıpta bir tarih yazdıklarını iddia ediyor olsa da, bazı araştırmacılar bu tekniğin kısırlık tedavisi için kullanılması konusunda bazı endişelere sahip olduklarını belirtiyorlar. Bu teknik aslen annelerin çocuklarına mitokondriyal hastalıkları geçirmesini önlemenin bir yolu olarak geliştirilmişti.

‘Spindle nuclear transfer’ adı verilen bu teknikte, annenin yumurta hücresinden alınan çekirdek, çekirdeği çıkarılmış olan donör yumurtasına transfer ediliyor. Ardından donörün yumurtası babanın spermiyle dölleniyor ve anneye yerleştiriliyor.

Bu teknikle doğan çocuk, anne ve babanın genetik materyaline ve donörün de az miktarda genine sahip oluyor.

Bu Teknik İlk Kez Leigh Sendromu Genleri Taşıyan Bir Annede Kullanıldı

Bu teknikle doğan ilk çocuk 2016 yılında Meksika’da dünyaya gelen bir erkek çocuğuydu ve çocuğun annesi mitokondrideki genlerle ilişkili ölümcül bir nörolojik hastalık olan Leigh sendromu genleri taşıyordu.

Atina’da yapılan deneyle bebek sahibi olan kadındaysa mitokondriyal sorunlar yoktu. Kadın sadece yumurtalarının kalitesindeki düşüklüğe bağlı olarak doğurganlık konusunda problem yaşıyordu ve dört başarısız tüp bebek tedavisi görmüştü.

Tekniğin Taşıdığı Riskler Tam Anlamıyla Bilinmiyor

Oxford Fertility isimli üreme sağlığı merkezinde görev yapan Tim Child, bu tekniğin taşıdığı risklerin tam anlamıyla bilinmediğini, ancak hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin anne ve baba DNA’sı ile donörün mitokondriyal DNA’sı arasındaki bir uyumsuzluğun hızlı yaşlanmaya neden olabileceğini ve metabolizma ve obezite üzerinde etkili olabileceğini gösterdiğini söylüyor.

Child, “Teknik mitokondriyal hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığında bu riskler kabul edilebilir olarak görülebilir ancak bu vakada durum farklı. Çünkü hasta bir tüp bebek tedavisi daha görebilir ve bu sefer hamile kalabilirdi,” diyor.

Çoğu kısırlık vakasının nedeni bilinmiyor. Bazı araştırmacılar mitokondrilerin bunda rolü olabileceğini düşünüyor ancak bu henüz test edilmiş değil.

https://www.newscientist.com/article/2199441-first-3-parent-baby-born-in-clinical-trial-to-treat-infertility/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz