Biyoloji

99 Yaşına Kadar Böyle Yaşadı!

kadın

99 yaşına kadar böyle yaşadı! 2017 senesinde 99 yaşındayken hayatını kaybeden Oregonlu Rose Marie Bentley’nin kalbi olması gereken yerdeydi ama diğer organlarının neredeyse hiçbirisi doğru yerde değildi.

Evcil hayvan maması satan bir dükkanın sahibi olan Bentley’nin beş çocuğu, 14 torunu, torunlarının 31 çocuğu ve onların da 11 çocuğu bulunuyordu ama ne onlar, ne de bilindiği kadarıyla kendisi bu son derece tuhaf ve nadir rastlanan durumdan haberdardı. Sadece bir defasında bir doktor onun apandisitini bulmakta biraz zorlanmıştı, ama hepsi bu.

Ancak 2018 yılında, Oregon Sağlık Ve Bilim Üniversitesi’ndeki (OHSU) tıp öğrencileri bir anatomi dersi sırasında Bentley’nin kadavrasını incelemeye başladıklarında, bu kadının inanılmaz sırrını öğrenen ilk kişiler oldular.  

Sebep Situs İnversus

Bentley ölümünün ardından vücudunu bilime bağışlamıştı ve öğrenciler onun vücudunun içine baktıklarında, organlarının normal insan anatomisinin tersine olacak şekilde konumlanmış olduğunu gördüler. Midesi solda değil sağda, karaciğeriyse sağda değil soldaydı.

Aynı şekilde, dalağı ve diğer abdominal organlarının yerleri de olması gerekenden farklıydı ve hiatal herni (midenin bir kısmının diyaframda yemek borusunun geçtiği açıklıktan göğüs boşluğuna kayması) ile çeşitli damar anomalileri de dahil olmak üzere birçok farklı bozukluğa sahipti.

Bentley’nin iç organlarındaki bu durumun sebebi situs inversus adı verilen ve her 10.000 ila 22.000 doğumdan birini etkilediği tahmin edilen doğuştan gelen bir durumdu.

En Uzun Yaşayan Situs İnversus Hastası Olabilir

Ama yine de, Bentley’nin durumu türüne daha da nadir rastlanan bir vaka. Çünkü situs inversus durumuyla doğan insanların çok büyük bölümü, organların anormal biçimde konumlanmış olmasından kaynaklanan şiddetli sağlık sorunları nedeniyle çocukluk dönemini geçecek kadar uzun hayatta kalmıyor. Ve Bentley’nin gayet sağlıklı bir hayat yaşaması ve hayati risk taşıyan bu duruma karşın 99 yaşında doğal nedenlerden dolayı hayatını kaybetmiş olması neredeyse inanılmaz bir durum.

OHSU’da anatomi uzmanı olarak görev yapan Cam Walker ve diğer araştırmacılar, Bentley’nin sahip olduğu anatomik farklılıkların onu situs inversus hastalarının yüzde 1’lik (veya daha düşük) azınlığına dahil ettiğini ve yetişkinlik dönemini yaşama şansının 50 milyonda bir olduğunu düşündüklerini söylüyorlar ve hayatını kaybettiği sıradaki ilerlemiş yaşının, Bentley’yi en uzun yaşayan situs inversus hastası bile yapabileceğini belirtiyorlar.

Bentley’nin bilimin karşılaştığı en yaşlı situs inversus hastası olduğuysa kesin. Bentley’den önce bilinen ve bu şekilde en uzun yaşayan kişi 75 yaşındayken hayatını kaybetmişti.

https://www.sciencealert.com/how-a-woman-in-oregon-lived-to-99-with-organs-in-all-the-wrong-places

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz