Fizik

Ses Dalgaları Yer Çekimine Meydan Okuyor Çünkü Negatif Kütleliler

ses dalgası

Ses dalgaları yer çekimine meydan okuyor çünkü negatif kütleliler. Görünen o ki, ağır metal müzik (heavy metal) aslında hiç de ağır değil; hatta durum bunun tam tersi. Çünkü ses dalgalarının kütleleri var ve yer çekimiyle etkileşime girebiliyorlar. Ama bu kütle negatif. Yani diğer bir deyişle, ses yerden yukarı doğru süzülüyor.

Columbia Üniversitesi’nden Angelo Esposito ve meslektaşları, ses ve yer çekimi arasındaki ilişkiyi hesapladılar ve bunu yaparken daha önceden göz ardı edilen karmaşık parçacık etkileşimlerini de göz önüne aldılar. Sonuçta, bu küçük bir etki de olsa, ses dalgalarının negatif çekim kütlesine sahip olması gerektiğini buldular.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Ira Rothstein, bu durumun neredeyse anti yer çekimi gibi olduğunu ve ses dalgasının hareket ettirdiği atomların dünya tarafından yere çekilmeye devam ettiğini ama ses dalgasının kendisinin geri itildiğini söylüyor. Bu, bir ses dalgası hareket ettiği sırada, izlediği yolun yer çekiminin çekim gücünden uzağa; yukarı doğru yöneldiği anlamına geliyor.

Araştırmacılar bir ses dalgasının hakiki anlamda kütleye sahip olan bir parçacık olmadığını, ama sesin gerçekten de yer çekiminden etkilendiğini söylüyor.

Negatif Kütle Mutlak Değil

Ses dalgalarının negatif kütlesi mutlak değil ve bu daha çok ortamın yoğunluğuyla ilgili. Bu negatif kütlenin sesin yol alabilecek bir ortama sahip olmadığı bir vakumda varlık gösteremeyeceği anlamını taşıyor.

Esposito’ya göre, öngörülen bu etkiyi ölçmek için bir deney yapmak zor, çünkü bunu gözlemlemek için aşırı derecede güçlü yer çekimi alanları ya da ses dalgasının yol alabileceği aşırı derecede yoğun bir ortam gerekiyor.

Sesin negatif kütleye sahip olmasının tuhaf sonuçlarından biri de şu: Pozitif kütlelere sahip iki objenin birbirini çekmesi durumu, negatif kütlelere sahip iki dalga için de geçerli olduğundan, Esposito iki insanın aynı yöne doğru haykırması durumunda, yeterince zaman geçtikten sonra iki haykırışın birbirlerine doğru yönelip birleşeceğini söylüyor. Ama bu haykırışların çok ciddi miktarlarda enerji içermesi ya da bir nötron yıldızının merkezi gibi aşırı derecede yoğun olan bir yerde gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çeken Esposito, insanların bunu evlerinde denememesi konusunda uyarıda bulunuyor. 

New Scientist

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz