Astronomi

Titan’daki Göller Dünya’dakilere Benziyor

Titan’daki göller Dünya’dakilere benziyor. Satürn’ün uydusu Titan’da bulunan göller Dünya’dakilerle benzer özellikler gösteriyor. Yani uydunun kuzey kutbunda yer alan göllerin bulunduğu bu bölgeyi ziyaret edecek olsaydınız yabancılık çekmezdiniz. Titan’daki göllerin bazıları en az 100 metrelik bir derinliğe sahip ve bunların çevrelerinde tıpkı Dünya’nın çöllerinde var olan sığ göller gibi zaman içinde kuruyan ve tekrardan dolan ‘hayalet göller’ bulunuyor.

California Teknoloji Enstitüsü’nden Marco Mastrogiuseppe, “Titan’daki göllerin ve denizlerin yapıları birbirlerine çok benziyor. Bu durum Dünya’daki durumdan farklı çünkü biz burada denizlerde tuzlu ve göllerde de tatlı suya sahibiz. Ama Titan’da gözlemlediklerimizin Dünya’yla benzerlik gösterdiği noktalar da var ve bunlardan biri de göllerin yağmur sularıyla beslenmesi,” diyor.

Çalışmada Cassini’nin Radar Verileri Kullanıldı

Titan’da su döngüsünden ziyade, bir hidrokarbonlar döngüsü (sıvı metan ve etan) bulunuyor. Cassini uzay aracının 2017’de Titan çevresinde yaptığı son keşif uçuşundan elde edilen radar verilerini kullanan Mastrogiuseppe ve meslektaşları, Titan’da bulunan derin göllerden yedi tanesinin derinliğinin ve şeklinin haritasını çıkardılar. Bu çalışma sonucunda, göllerden birinin S şeklinde olduğu, birinin bir denizatını andırdığı ve birininse metan yönünden son derece zengin olduğu ve bu sayede yüzeyin 100 metre kadar altına uzanan göl tabanını tespit etmenin mümkün olduğu ortaya çıktı.

Mastrogiuseppe, “Cassini Dünya’dan ayrılıp Satürn’e doğru yol alırken de bu ölçümleri yapabilecek olduğumuzu anladık. Ama o zaman radarın göllerin derinliklerini ölçebileceğini bilmiyorduk çünkü suların bileşenlerinden haberdar değildik. Ama sularda metan hakimiyeti var ve metanın mikrodalgalara karşı geçirgenlik özelliği bulunuyor,” diyor.

Üç ‘Hayalet Göl’ Bulundu

Yaptıkları çalışma neticesinde Titan’da akarsu veya nehir varlığına dair bir delile rastlamadıklarını belirten araştırmacılar, aynı zamanda bu derin göllerin yüzeylerinin deniz seviyesinden yüzlerce metre yukarıda olduğunu bulduklarını ve bunun da göllerin yağmur sularıyla beslendiğinin işareti olduğunu söylüyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden Shannon MacKenzie ve ekibi de Cassini verilerini kullanarak göller üzerinde incelemelerde bulundu ve sığ göllerdeki kıyı çizgisi değişimlerini ölçtü. Araştırmacılar çalışmaları sonucunda Cassini’nin görev süresi zarfında yok olan üç ‘hayalet göl’ olduğunu buldu. Bu göllerden bir tanesi Cassini’nin 2006 yılının Temmuz ve Ekim aylarında yaptığı iki keşif uçuşu arasında boşalmıştı. Diğer iki tanesininse 2006’da sığ göründüğü ama 2013’te kuruduğu ortaya çıktı.

MacKenzie, bu bulgunun Titan’da buharlaşma ve su çekilmesi olaylarının mevsimsel bir zaman ölçeğinde gerçekleştiğini doğruladığını ve henüz bunun tespitini yapmış olmamalarına rağmen aynı şeyin daha derin göller için de geçerli olduğunu varsaymanın mantıklı olacağını söylüyor.

https://www.newscientist.com/article/2199620-saturns-moon-titan-has-an-alien-lake-district-that-looks-like-earth/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz