Psikoloji

Güçlü Bir Hafıza İçin Beyninizi Eğitebilirsiniz

Güçlü bir hafıza için beyninizi eğitebilirsiniz. İsimleri hatırlamakta zorlanmak çoğu insanın yaşadığı ve sosyal açıdan rahatsızlık yaratan bir durum olsa da, bu üstesinden gelinemeyecek bir sorun değil.

İsimleri hatırlamanın en iyi yolu, aslında isim söylenildiği sırada odaklı halde olmak ve o ismi hemen kullanmak. Tam üç kez Dünya Hafıza Şampiyonasının birinciliğini elde eden Alex Mullen, isimleri hatırlamak için bir tekniğe bile ihtiyaç olmadığını, sadece odaklanmak gerektiğini söylüyor.  

Hafıza geliştirme yöntemleri uzmanlarının da bu konudaki önerisi aynı. Buna göre, odaklanmak konuşmakta olduğunuz insanın belirli bir özelliğini seçmenizi gerektiriyor. Örneğin, karşınızdaki kişinin en belirgin özelliğinin bir havuçla aynı renkteki turuncu saçları olduğunu düşünelim. Uzmanlar bu kişinin ismini kafanızda havuçla ilişkilendirdiğinizde onun ismini hatırlayabileceğinizi söylüyorlar.

Baker/baker Paradoksu

Hatırlamanın nasıl işlediğinin psikoloji alanında da ilginç bir örneği bulunuyor ve buna “Baker/baker paradoksu” adı veriliyor. Yapılan bir çalışmada, araştırmacılar katılımcılara bir adamın yüzünün resmini gösterdiler. Ardından katılımcıların yarısına bu adamın soyadının Baker (fırıncı) olduğunu, diğer yarısına da onun bir fırıncı olduğunu söylediler. Günler sonrasında, katılımcıların resimdeki adamın isminden çok mesleğini hatırladıkları ortaya çıktı.

Bu sonuç hafızanın doğasının duyusal olmasıyla ilgili. Resimdeki adamın bir fırıncı olduğunu duyduktan sonra, çalışma katılımcılarının beyinleri hemen harekete geçti ve bu meslekle ilişkilendirdiğimiz şeylerin nöral ağlarını oluşturdu ya da hatırladı: taze ekmek, beyaz bir aşçı şapkası ve önlüğü veya belki de bir pastane önünde duran ve birbirinden lezzetli tatlılarla çocukları karşılayan biri.

Hafıza Geliştirme Teknikleri Hatıraları Görselleştirebilme Becerisine Dayanıyor

Kuvvetli hafızalara sahip olmak için kendimizi eğitirken en çok önem taşıyan şey görsellik. Hafıza geliştirme konusundaki her teknik bir şeyi basitçe hatırlamaya çalışmaktan ziyade, hatıraları görselleştirebilme becerisine dayanıyor.

Yani fizyolojik açıdan bakıldığında, aslında muhteşem hafızalara sahip insanları unutkan insanlardan ayıran hiçbir şey bulunmuyor. Aradaki tüm fark, konu ister isimler veya numaralar ya da isterse farklı bir alan olsun, hafıza eğitim tekniklerini kullanmakta ve bunlar üzerinde uzmanlaşmak için zaman harcamakta yatıyor.

New York Times

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz