Psikoloji

Çalışmaya Odaklanmanın Altın Kuralları

Çalışmaya odaklanmanın altın kuralları vardır. Çoğumuz yoğun hayatlar yaşıyoruz. Özellikle de işlerinin büyük bölümü bilgisayar başında olmayı gerektiren insanlar için durum daha da kötü. Çünkü bilgisayarda sürekli olarak açık olan e-posta, sosyal medya hesapları, haber siteleri gibi sekmeler ve takvim hatırlatıcıları gibi nedenlerle işimizi yaparken dikkatimiz defalarca kez farklı yönlere kayıyor. Cep telefonlarımızla günde kaç kez ilgilendiğimizden bahsetmeye bile gerek yok. Ve bu çalışmak için verimli bir yol değil. 

Bu şekilde çalışmanın çok daha fazla zamana mal olduğunun altını çizen Georgetown Üniversitesi bilgisayar bilimi profesörü Cal Newport, New York Times’ın Smarter Livingbölümü için Tim Harrera’ya verdiği röportajda odaklı çalışmanın dört kuralını anlattı. 

Tüm Dikkatinizi Vererek Çalışın

Bilişsellik gerektiren işleri yaparken hiçbir dikkat dağıtıcı faktör olmadan tam bir odaklanmanın şart olduğuna değinen ve cep telefonunu hızlıca kontrol etmenin bile iş performansında ciddi bir düşüşe neden olduğunu belirten Newport, odaklı çalışmanın ilk kuralının tüm dikkati vererek çalışma olduğunu söylüyor. 

Newport’a göre, odaklı çalışmayı profesyonel hayata dahil etmek adına bolca boş zamanınız olmasını ve bunu yapmaya konsantre olmak için uygun bir ruh halinde olmayı beklememeniz, tersine bunu iş programınızın bir parçası haline getirmek için aktif bir mücadele vermeniz gerekiyor. Örneğin, odaklı bir şekilde çalışmak için takviminizde geniş zaman aralıkları oluşturmanın faydalı olabileceğini söyleyen Newport, bunu yapmanın hem irade gücü hem de yeni alışkanlıklar oluşturmak için insanın kendisini zorlamasını gerektirdiğini söylüyor.   

Can Sıkıntısını Kabullenin

Newport, ikinci kuralın can sıkıntısını kabullenmek olduğunu söylüyor. Bir işe iyi bir şekilde konsantre olmanın insanın kendisini eğitmesini gerektirdiğini belirten Newport’a göre, bunu yapmanın basit yollarından biri, kendinizi sıklıkla canınızın sıkıldığı durumlara maruz bırakmak olabilir. 

Eğer azıcık bile sıkılmaya başladığınızı hissettiğiniz her an telefonunuzu elinize alırsanız beyninizin can sıkıntısı ve uyarıcılar arasında Pavlovcu bir bağlantı kuracağını söyleyen Newport, bunun gerçekleşmesi halinde sıkıcı bir iş gibi bir şey hakkında odaklı düşünmeniz gerektiğinde, beynin bunu tolere etmeyeceğini anlatıyor. 

Sosyal Medyayı Bırakın

Newport odaklı çalışmanın üçüncü kuralının sosyal medyayı bırakmak olduğunu söylüyor ve insanların dijital düzlemdeki hayatlarına girmesine izin verdikleri uygulamalar ve hizmetler konusunda son derece seçici ve farkındalıklı olması gerektiğini belirtiyor. Çoğu insanın yaptığı gibi sadece sosyal medyanın olası avantajlarına odaklanmanın pek çok şekillerde dikkatimizi dağıttığını ve ruh hallerimizi değiştirdiğini dile getiren Newport’a göre, bu durum bizim potansiyelimizin çok küçük bir kısmını kullanmamıza neden oluyor. 

Basit İşleri Azaltın

Newport, basit işleri tam bir konsantrasyon olmaksızın yapılabilen, e-postaları yanıtlamak ya da toplantıları ayarlamak gibi basit idari işler olarak tanımlıyor. Bu tip işlerin iş programında baskın konumda olmasına izin vermenin kayda değer şeyler yapmak için asla zaman bulamamaya yol açacağı konusunda uyaran Newport’a göre, bunları en aza indirgemek ve gerçekten önemli olan işler üzerinde son derece organize ve verimli hale gelmek gerçekten büyük önem taşıyor. 

Newport, basit işleri yapmanın kötü bir şey olmadığını ama tam manasıyla odaklanılarak yapılan önemli işlerin çok değerli olduğunu ve programınızda bunlara yer açmak için elinizden gelen her şeyi yapmanız gerektiğini söylüyor.

The New York Times


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz