Psikoloji

Çalışırken Strese Böyle Meydan Okuyun

Çalışırken strese böyle meydan okuyun. İş yerindeyken genellikle ne kadar zamandır hiç kalkmadan masanızın başında oturmakta olduğunuzu hatırlamazsınız bile. Zihniniz bulanıklaşır, vücudunuz ağrımaya başlar. Bunun sizin için iyi olmadığını bilirsiniz, ama bir yandan da bitirmeniz gereken işleriniz vardır. 


Peki, çalışırken molalar vermemenin sadece enerjinizi tüketmenin değil, stres seviyenizi artırmanın ve veriminizi düşürmenin de en iyi yolu olduğunu biliyor muydunuz? 

Letonya’da faaliyet gösteren bir bilişim şirketi çalışanlarının davranışlarını izlediğinde, en iyi yüzde 10’luk grup içinde yer alan en üretken insanlarının şirketteki diğer herkesle aynı süre çalıştığını, ama onlardan daha fazla mola kullandığını gördü. En verimli insanlar, ortalama olarak 52 dakikalık çalışmanın ardından, 17 dakika boyunca mola veriyordu. 

Mola Verilmediğinde Konsantrasyon Kapasitesi Sınırlanıyor

Toronto Üniversitesi’nde görev yapan endüstri ve örgüt psikoloğu John Trougakos, ideal olanın her 20 ila 30 dakikada bir ayağa kalkılması ve 30-60 saniye boyunca etrafta dolaşıp hareket edilmesi olduğunu ve gözleri dinlendirmek için de 6 metreden daha uzak bir şeye odaklanılması gerektiğini söylüyor. Trougakos’a göre, ortalama olarak her bir saatlik çalışmanın ardındansa 10-15 dakikalık molalar verilmesi gerekiyor, çünkü bu süre aşıldığında konsantrasyon kapasitesi belli ölçüde sınırlanıyor. 

Molaları daha çok öğleden sonra saatlerinde kullanmak da en iyi sonuçları elde etmek için odaklanılması gereken önemli noktalardan. Zira çalışanlarla yapılan anketler, bunu yapmanın insanların kendilerini işe daha fazla verebilmelerinde etkili olduğunu gösteriyor ve bunun sebebi de muhtemelen çoğu insanın sabahları doğal olarak zaten daha zinde olması. 

Kişisel Mesajları Kontrol Etmek Enerjiyi Daha Da Tüketiyor

Molaları kişisel e-posta ya da mesajları kontrol etmek için kullanmak da doğru değil. Çünkü bu insanları dinlendirmek ve dinçleştirmek yerine enerjinin daha da tükenmesine neden oluyor. Bunun yerine, molalarda farklı ve rahatlatıcı bir şeyler yapılması gerekiyor. 

Finlandiya’da bulunan Tampere Üniversitesi’ndeki bir ekip tarafından yapılan çalışmada, gönüllü katılımcılar art arta 10 iş günü boyunca öğle tatillerinde ya bir parkta 15 dakikalık bir yürüyüşe çıktılar, ya da yine 15 dakika boyunca zihinsel ve fiziksel rahatlama egzersizleri yaptılar. Sonuçta her iki yöntemin de öğleden sonra saatlerindeki konsantrasyon seviyesini artırdığı ve yorgunluk hissini azalttığı görüldü. 

Molalarda Kişiyi Mutlu Eden Şeyler Yapılmalı

Genel anlamda spor yapmak rahatlamaya ve beyin fonksiyonlarını çeşitli şekillerde desteklemeye yardımcı olabiliyor; yoga ve meditasyonun da stresi azalttığı yapılan çalışmalarda ortaya konmuş durumda. Yeni bir şeyler öğrenilmesine olanak tanıyan sosyal faaliyetler veya iş yerindeki insanlarla pozitif ilişkiler kurmak da strese iyi gelen yöntemlerden, ama insanlar bunu yapmaya zorlanmadığı sürece. Çünkü Trougakos’un çalışması, öğle yemeği sırasında sosyalleşmeye zorlanan çalışanların gün sonunda iş arkadaşları nedeniyle kendilerini çok daha fazla yorgun hissettiklerini ortaya koyuyor. 

Trougakos insanların iyi tanımadıkları kişilerle zoraki sohbetler yapmak mecburiyetinde kalmasının çok zor ve külfetli bir şey olduğunu söylüyor ve mola zamanlarının kişinin kendisine ait bir zaman olduğunu, bu zamanlarda insanların kendilerini mutlu eden şeyleri yapmaları gerektiğini vurguluyor.   

New Scientist


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz