Biyoloji

Bu Basit Testle Birkaç Dakikada Tahmini Yaşam Sürenizi Biyolojik Olarak Ölçebilirsiniz

Bu basit testle birkaç dakikada tahmini yaşam sürenizi biyolojik olarak ölçebilirsiniz. Nasıl mı? Oturun. Ayağa kalkın. Bunu tekrar edin. Brezilyalı doktor Claudio Gil Araujo’nun yaptığı bir çalışmaya göre, vücut esnekliğinin ve kuvvetinin ölçümünü yapan bu basit hareket, kimlerin daha uzun yaşayacağını ve kimlerin hayatının erken sonlanacağını gösterebiliyor.


Bu basit testi atletler üzerinde de kullanan Araujo, hastalarını daha uzun yaşamak için hareket etmeleri ve kaslarını ve dengelerini korumaları gerektiği yönünde uyarıyor. 

Araujo özellikle daha ileri yaşta olan hastalarının çoğunun, bir şeyi yerden almak gibi sıradan hareketleri yaparken zorlandıklarını fark etti. Bu, vücutta esneklik kaybı olduğunun göstergesiydi ve Araujo insanlar yaşlandıkça vücutlarında meydana gelen kas gücü azalmasının ve denge kaybının tehlikeli düşme risklerini artırabildiğini biliyordu. 

Test 2000’den Fazla İnsana Uygulandı

Araujo hastalarına sadece formda kalmanın önemi hakkında konuşmalar yapmakla kalmak istemedi. Esnekliği, dengeyi ve kas gücünü değerlendiren klinik testlerin kullanışsız olduğunu, fazla zaman aldığını; yürümek için büyük bir alan ya da kronometre veya özel bir ayarlanabilir sandalye gibi belirli araç gereçler gerektirdiğini düşünüyordu. Bu testlerin sonuçlarının da çok güvenilir olamayabileceğine inanan Araujo ve meslektaşları, oturma-kalkma testi adını verdikleri ve hiçbir araç gereç gerektirmeyen alternatif bir test geliştirdiler. 

European Journal of Cardiology’de yayınlanan çalışmada, Araujo tümü de bir egzersiz programına dahil olan ve yaşları 51 ve 80 arasında değişen 2000’den fazla hastaya oturma-kalkma testini uyguladı. Sonuçta, testte sekizden az puan elde eden insanların gelecek altı sene içinde ölmelerinin, sekizden fazla puan elde edenlere kıyasla iki kat daha muhtemel olduğunu buldu. Üç veya daha az puan elde edenlerin gelecek altı sene içinde ölmeleriyse, sekizden fazla puan elde edenlere kıyasla beş kattan daha fazla muhtemeldi.  

Genel olarak, oturma-kalkma testinde elde edilen her fazladan puan, her nedene bağlı olarak gerçekleşen ölümlerde yüzde 21 oranında azalmayla ilişkilendirildi. Araujo bu bilginin daha çok ileri yaştaki insanın acil servis yerine spor salonuna gitmesini sağlamasını umuyor. 

Siz De Deneyin

  1. Rahat kıyafetler giyin ve ayaklarınız çıplak olsun. Etrafınızda boş bir alan olduğundan emin olarak ayakta durun. 
  2. Hiçbir şeyden destek almadan vücudunuzu alçaltarak kendinizi yerde oturma pozisyonuna getirin. 
  3. Ellerinizi, dizlerinizi, ön kollarınızı veya bacak yanlarınızı kullanmamaya çalışarak yeniden ayağa kalkın.
El: 1 puan
Diz: 1 puan
Ön kol: 1 puan
Bir el dizde veya uylukta: 1 puan
Bacak yanı: 1 puan

Puanlama

Oturma-kalkma testindeki iki temel hareket olan yere alçalmanın ve yeniden ayağa kalkmanın her biri 1 ve 5 arasında bir ölçekte puanlanır. Destek için bir el veya dizin kullanıldığı her seferde bir puan; ve denge kaybı yaşandığında 0.5 puan düşülür. Bu toplamda 10 üzerinden olan bir puanlama ölçeği oluşturur. 

Discover Magazine


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz