Biyoloji

Alzheimer Hastalığında Beyne Ne Oluyor?

beyin

Alzheimer hastalığında beyne ne oluyor? Beyinde meydana gelen değişimlerden hangilerine Alzheimer hastalığı neden oluyor? Bu değişimler normal yaşlanma sürecinde gerçekleşenlerden nasıl farklılık gösteriyor? Araştırmacılar sağlıklı ve hasta beyinlere ait 4000’i aşkın MR’ı incelediler ve bu soruların cevaplarını aradılar.

Alzheimer hastalığının beyinde bazı değişimlere neden olduğu biliniyor. Ve bu değişimlerin bazıları, beynin farklı bölgelerinin boyutları gibi bazı biyolojik göstergeleri kullanarak ölçülebiliyor. Bu göstergelerin incelenmesi Alzheimer varlığında belirli beyin yapılarının küçülme gösterdiğini ve bunun ilk bunama belirtileri ortaya çıkmadan çok önce gerçekleştiğini açığa çıkarmıştı. Ama bu değişimlerin sağlıklı ve Alzheimer’lı insanlarda ne zaman ve nasıl farklılık göstermeye başladığı gibi önemli sorular yanıtsızdı. 

Farklılıklar 40 Yaşındayken Ortaya Çıkıyor

Scientific Reports’da yayınlanan çalışmada, araştırmacılar bu sorulara yanıt bulmak adına 4000’i aşkın MR verisini kullandılar ve tüm bir yaşam boyunca beynin değişimlerini ve faaliyetlerini izleyen bir model oluşturdular. 

Ekip kontrol grubunda bulunan 9 aylık ve 94 yaş aralığındaki 2944 sağlıklı kişinin MR’larını baz alarak olağan beyin değişimleri üzerinde ‘normal’ bir model geliştirdi. Ardından bu modeli, 55 yaş üzerindeki 1385 Alzheimer hastası ve kontrol grubundaki 1877 genç kişinin MR verilerini baz alan patolojik modelle karşılaştırdı. Elde edilen sonuçlar, patolojik modeller ve hipokampustaki yaşlanma sürecinin normal gidişatı arasında 40 yaşından önce erken ve zamansız bir farklılık geliştiğini ve amigdalada ise bu farklılığın 40 yaş civarında meydana geldiğini ortaya koydu. Alzheimer varlığında, hem hipokampus hem de amigdalada küçülme (atrofi) oluşumu gözlemlendi. 

Science Daily


Yorum bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır..

Bunları da beğenebilirsiniz